Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’yi Terk Etmek İsteyen Doktorların Sayısında Yeni Pik!

Pandemi, sağlıkta şiddet, hayat pahalılığı ve siyasi restler hekim göçünü artırıyor. Yurt dışında çalışmak isteyen doktorların sayısında yeni zirve görüldü.
Türkiye’yi Terk Etmek İsteyen Doktorların Sayısında Yeni Pik!
HABER GİRİŞ

Türkiye’yi terk etmek isteyen doktorların sayısı artmaya devam ediyor. En son Nisan ayında açıklanan verilerde yurt dışında çalışmak için talepte bulunan hekimlerin sayısının 3 ayda 700’ü bulmasının ardından gelen güncel verilerde rakamın 1649’a ulaştığı görüldü.

Türk Tabipleri Birliği (TTB), paylaştığı son verilerde 2023’ün ilk yedi ayında yurt dışına gitmek isteyen doktor sayısının yeni bir zirve yarattığını açıkladı.

TTB’den yapılan açıklamada, mesleğini yurt dışında icra etmek isteyen hekimlerin iyi hal belgesi başvuranlarında bugüne kadarki en yüksek aylık değere ulaşıldığı bildirildi.

Sadece Temmuz ayında toplam 288 hekimin iyi hal belgesi talep ettiği, yılın ilk yedi ayında toplam başvuru sayısının 1649’a ulaştığı görüldü.

İyi hal belgesi alan doktorların oranı TTB’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada paylaşıldı.

GCM Yatırım Banner
TBB İyi Hal Belgesi
Kaynak: TBB

TTB verilerinde son 12 yılda yurt dışına gitmek için yapılan iyi hal belgesi başvurularının, maaş zammı ve mesleki özlük haklarındaki iyileştirmelere rağmen arttığı görüldü.

Buna göre 2012 yılında sadece 24 hekim iyi hal belgesi için başvuru yaparken, 2023’e gelindiğinde göç kararı alanların sayısı binleri buldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın