Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türkiye’yi Terk Etmek İsteyen Doktorların Sayısı Zirvede

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Giderlerse gitsinler” çıkışının etkileri sürüyor. TTB’nin açıkladığı verilere göre Türkiye’den gitmek isten doktorların sayısı zirve yaptı.
Türkiye’yi Terk Etmek İsteyen Doktorların Sayısı Zirvede
Son Güncelleme: 
Yorum

Pandemi dönemini en ağır geçiren meslek gruplarının başında yer alan doktorların ülkede yaşadığı sağlıkta şiddet olaylarına siyasi restler de eklenince son iki yılda yurt dışına gitmek isteyen hekimlerin sayısında patlama yaşandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuya ilişkin yorumu, “Giderlerse gitsinler” olduktan sonra meslekten istifa eden ve ülkeyi terk etmeye hazırlanan hekimlerin sayısı artış gösterdi.

Erdoğan, sonraki açıklamalarında çıkışını yumuşatırken, doktorların özlük haklarında da iyileştirmelere gidildi.

Ancak hamleler hekimlerin küskünlüğünü gidermedi. Türk Tabipleri Birliği (TTB), son paylaştığı verilerde 2023’ün ilk 3 ayında yurt dışına gitmek isteyen doktor sayısının zirveye ulaştığını açıkladı.

TTB, yurt dışında doktorluk yapmak için TTB’den iyi hal belgesine başvuranların sayısının yılın ilk 3 ayında 700’ü bulduğunu duyurdu. TTB’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, iyi hal belgesi alan doktorların oranı paylaşıldı.

TTB Twitter Açıklama
Kaynak: Twitter

Açıklamada, “TTB’ye “İyi Hal Belgesi” başvuru sayısı; Mart ayında 235 2023’ün ilk üç ayında 700 oldu. Deprem bölgesinde görev alanlar başta olmak üzere, tüm meslektaşlarımızı tüketen ağır, güvensiz ve güvencesiz çalışma koşulları sona erdirilmelidir” denildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu