Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’ye 750 Milyon Dolarlık Finansman! Açıklama Geldi

Net Sıfır Emisyon’a Yeni Hedefler başlıklı panelde konuşan Humberto Lopez, Dünya Bankası’nın Türkiye için 750 milyon dolarlık finansman hazırladığını duyurdu.
Türkiye’ye 750 Milyon Dolarlık Finansman! Açıklama Geldi
HABER GİRİŞ

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Humberto Lopez, 4 Aralık’ta Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28. Taraflar Konferansı’nda Türkiye’ye yönelik açıklamalarda bulundu. Lopez, Türkiye’ye 750 milyon doları bulabilecek yeni bir operasyon hazırlıklarına başladıklarını açıkladı.

Türkiye’nin 12 yıllık süreçte 60 gigavat yenilenebilir enerji üretim kapasitesini kuracağını duyurmasının oldukça güzel bir gelişme olduğunu vurguladı. Bunun taahhütten ziyade Türkiye’nin iklim değişikliğiyle mücadele etmek istediği anlamına geldiğini belirtti.

Türkiye’nin pragmatik bir plan hazırladığına işaret etti ve yenilenebilir enerji kurulu gücünü 12 yıllık dönemde 3 katına çıkaracağını bildirdi. Söz konusu programın 12 yıllık süreçte 100 milyar dolara mal olacağını paylaştı.

Lopez, Türkiye’nin hazırladığı programın dünyada yenilenebilir kurulum için hazırlanan en büyük programlardan biri olduğunu kaydetti. Türkiye’nin çok sağlam bir program hazırladığına dikkat çekti ve planın 10 milyar dolarının kamu, 90 milyar dolarının özel yatırımlardan oluşacağını dile getirdi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.