Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’nin Tahvil Faizi Sıçradı! Zirve Görüldü

Türkiye'nin gösterge tahvil faizi olarak nitelendirilen 2 yıl vadeli tahvil faizleri yüzde 42'nin üzerine çıkarak zirveyi gördü. Detaylar haberin içerisinde;
Türkiye’nin Tahvil Faizi Sıçradı! Zirve Görüldü
HABER GİRİŞ

Seçimlerin ardından ekonomi yönetiminin ortadoks politikalara yönelmesiyle, yatırımcılar da yeni kazanç kapıları arayışına girdi. Merkez Bankası’nın art arda aldığı faiz artışı kararlarının ardından gözler tahvil piyasasına çevrildi.

Yurt içi piyasasında yatırımcılar Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın tahvil ihalelerini takip ederken gösterge tahvil faizinde bugün hızlı yükseliş kaydedildi.

İhalelerin öncesinde, 2 yıl vadeli tahvil faizi 275 baz puan yükselerek yüzde 42,4 seviyesine kadar çıktı. Böylece gösterge tahvilde zirve kaydedildi.

Türkiye'nin Gösterge Tahvil Faizi Yüzde 42'yi Aştı
Kaynak: Bloomberg HT

Bloomberg HT haberinde, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 2 yıl vadeli 6 ayda bir yüzde 6,30 sabit kupon ödemeli devlet tahvilinin ve 10 yıl vadeli 6 ayda bir yüzde 13,10 sabit kupon ödemeli devlet tahvilinin yeniden ihracı öncesi piyasa yapıcılar ile kamudan toplam 10 milyar lira borçlandığını anımsattı.

Haberde, 2 sene vadeli tahvilin ihracı öncesi piyasa yapıcıların 7,41 milyar liralık teklifine karşılık, 4 milyar lira satış yapıldığına işaret edildi. Söz konusu tahvilde kamuya 3 milyar lira satış gerçekleştirildiği vurgulandı.

GCM Yatırım Banner

10 sene vadeli tahvilin ihracı öncesi piyasa yapıcıların 4,65 milyar liralık teklifine karşılık, 3 milyar lira satış yapıldı. Bu tahvildense kamuya satış gerçekleştirilemediği bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.