Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’nin O Ülkeye İhracatında Yeni Bir Rekor Daha Kırıldı!

Türkiye'nin İspanya ile olan ihracatında tüm zamanların en yüksek Ocak-Kasım dönemi seviyesine ulaşıldı. Rakamlar ne oldu? Detaylar haberin devamında;
Türkiye’nin O Ülkeye İhracatında Yeni Bir Rekor Daha Kırıldı!
HABER GİRİŞ

Jeopolitik konumu, pazar çeşitliliği ve nitelikli iş gücüyle son dönemde ihracat rakamlarında önemli başarılara imza atan Türkiye’nin yılın ilk 11 ayındaki ihracat verileri de göz dolduruyor. Avrupa Birliği’nin (AB) önde gelen ülkelerinden biri olan İspanya ile olan ihracatta ise yeni rekorlara imza atıldı.

Türkiye, İspanya’ya 8 milyar 548 milyon 883 bin dolarla tüm zamanların en yüksek Ocak-Kasım dönemi ihracatını gerçekleştirdi.

Avrupa için stratejik bir ticari partner olan Türkiye ile İspanya, ikili ticarette atağa kalkarken söz sahibi oldukları sektörlerdeki fırsatları değerlendirmeye devam ediyor.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre Türkiye’nin ihracatı yılın 11 aylık döneminde, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 0,7 artış gösterip 232 milyar 915 milyon 365 bin dolar seviyesine çıktı.

Bu dönemde, İspanya’ya 8,5 milyar doların üzerinde ihracat yapılarak tüm zamanların rekoru elde edildi. İspanya’ya ihracat yıllık bazda yüzde 2,5 oranında yükselirken İspanya’nın Türkiye’nin toplam ihracatındaki payı yüzde 3,7 oldu.

GCM Yatırım Banner

İspanya bu sonuçlarla en fazla dış satım yapılan 8. ülke olarak kayıtlara geçti.

Ocak-Kasım döneminde Türkiye’nin en fazla dış satım yaptığı ülkeler Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, İtalya, Fransa, Irak, Rusya Federasyonu olarak sıralandı.

İspanya’ya en fazla ihracat 2 milyar 195 milyon 262 bin dolarla otomotiv endüstrisinde gerçekleştirilirken hazır giyim ve konfeksiyon, kimyevi maddeler ve mamulleri, elektrik ve elektronik ile çelik sektörü sonraki sıraları paylaştılar.

Türkiye’deki şehirler bazında bakıldığında yılın ilk 11 ayında İspanya’ya en fazla dış satımı İstanbullu şirketlerin gerçekleştirdiği görüldü. İstanbul’dan İspanya’ya ihracat 3 milyar 629 milyon 99 bin dolar seviyesinde gerçekleşti.

Diğer iller ise Bursa, Kocaeli, İzmir ve Sakarya şeklinde sıralandı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın