Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’nin O İlinden Tam 59 Ülkeye İhracat Atağı!

2023 yılında Türkiye'nin 284 bin 141 ton fındık ihraç ettiği belirtilirken en büyük payı 59 ülkeye fındık ihracatı gerçekleştiren Trabzon aldı. Detaylar haberde;
Türkiye’nin O İlinden Tam 59 Ülkeye İhracat Atağı!
HABER GİRİŞ

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Fındık ve Mamulleri Sektör Komitesi Başkan Yardımcısı Sebahattin Arslantürk, 2023 yılı içinde gerçekleştirilen fındık ihracatına ilişkin bilgileri paylaştı.

Yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin geçen yıl boyunca 284 bin 141 ton fındık ihracatına imza attığı, karşılığında 1 milyar 866 milyon 735 bin 417 dolar döviz girdisi sağlandığı belirtildi.

Söz konusu ihracatın 531 milyon 17 bin 330 dolarla yüzde 29‘luk önemli bölümünün Trabzon‘dan yapıldığına dikkat çekildi.

Şehirde faaliyet gösteren şirketler tarafından 2023 yılında 59 ülkeye fındık satıldığı, ihraç edilen fındık miktarında 2022 yılına kıyasla yüzde 22, ihracat tutarında ise yüzde 4 oranında düşüş yaşandığı bilgisi verildi.

Trabzon 2023 Fındık İhracat Bilgileri
Kaynak: X / DkibTr

En çok ihracat yapılan ülkelerin sırasıyla İtalya, Almanya, Polonya, Fransa ve Brezilya olduğu ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Avrupa ülkeleri ve diğer küresel pazarlarda 2023 yılı boyunca seyreden yüksek enflasyonun siparişlerde düşüşe yol açmasının fındık ihracatına da yansıdığı ve 2024 yılı için Avrupa piyasalarında kısmi toparlanma öngörüldüğü belirtildi.

Türkiye’de 750 bin hektarda fındık yetiştirilmesine rağmen üretim miktarının 700 bin tonun altında olduğuna dikkat çekilirken Türkiye ortalamasının dekar başına 85 kilogram olduğu, Trabzon’da ise dekar başında 50 kilograma bile ulaşılamadığı ifade edildi.

Türkiye’nin 85 kilogram verimle dünyanın en verimsiz üretimini yapan ülke konumunda olduğu vurgulanırken bahçe yenileme çalışmalarına ağırlık verildiği takdirde verimin 4-5 kata kadar çıkmasının mümkün olduğu belirtildi.

Açıklamanın devamında, “Bu nedenle ülkemizde destekleme politikalarının, üreticiyi daha kaliteli ve birim başına verimi artıracak üretime teşvik etmesi gerekiyor.” ifadesine yer verildi.

Türkiye’nin en fazla net döviz girdisi sağlayan tarım ürününün fındık olduğu hatırlatılırken fındık ihracatında uluslararası piyasalardaki üstünlüğün korunabilmesi için küresel bir tehdit olan iklim değişikliğinden kaynaklanacak olumsuzluklara yönelik önlemlerin hızlıca alınmasının önemine dikkat çekildi.

Ayıca ihracatçıya verilecek desteğin, fındıktaki stratejik üstünlüğün kaybedilmemesi adına bir diğer önemli bir yatırım olacağının altını çizildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın