Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’nin Ham Çelik Üretimi Kasım’da Ne Kadar Yükseldi?

Worldsteel, küresel ham çelik üretimi verilerinin yer aldığı raporunu paylaştı. Ülkeler arasında en fazla üretimi Çin yaparken Türkiye’nin üretimi 3 milyon ton seviyesinde oldu.
Türkiye’nin Ham Çelik Üretimi Kasım’da Ne Kadar Yükseldi?
HABER GİRİŞ

Brüksel merkezli Dünya Çelik Birliği (Worldsteel), 2023’ün Kasım ayına yönelik ham çelik üretim bilgilerini paylaştı. Küresel ham çelik üretimi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,3 artarak 145,5 milyon ton seviyesine yükseldi.

Ham çelik üretimi Afrika’da yüzde 3,1, Asya ve Avustralya’da yüzde 2,2, Avrupa Birliği’nde (AB) yüzde 3,2 arttı.

Türkiye’nin Ham Çelik Üretimi 2023’te Ne Kadar Yükseldi?Kaynak: Worldsteel

Türkiye’nin Kasım’da çelik üretimi bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 25,2 arttı ve 3 milyon ton düzeyine ulaştı. Dünyanın en büyük ekonomileri olan Çin’de yüzde 0,4 artışla 76,1 milyon tona, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) ise yüzde 6,1 artışla 6,6 milyon tona çıktı.

Bu dönemde Rusya’nın çelik üretimi yüzde 12,5 yükselerek 6,4 milyon tona ulaşırken Almanya’da yüzde 2,4 düşerek 2,7 milyon tona, Japonya’da ise yüzde 0,9 düşüşle 7,1 seviyesine indi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın