Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’nin En Borçlu ve Borçsuz İlleri Hangisi?

Türkiye genelinde takipteki alacakların toplam nakdi krediye oranı yüzde 1,53 olurken, Çankırı, yüzde 0,59’la borcu en az il olarak öne çıktı.
Türkiye’nin En Borçlu ve Borçsuz İlleri Hangisi?
HABER GİRİŞ

Takipteki alacak oranı üzerinden yapılan bir araştırma, Türkiye’deki en borçlu ve borçsuz illeri ortaya çıkardı. Yapılan araştırmaya göre kredilerin takibe dönüşüm oranının en düşük olduğu il Çankırı olarak gerçekleşti.

Takipteki alacak oranının en fazla olduğu il sıralamasında ise Konya birinci sırada yer aldı. Takipteki alacakların toplam nakdi krediler içerisindeki payını gösteren takibe dönüşüm oranı bankacılık sektörü genelinde yüzde 1,53 olarak gerçekleşti.

Veriler bu oranın 22 ilde genel ortalamanın üzerinde ve Konya’da iki katından fazla olduğunu gösteriyor. Türkiye’deki en borçlu iller arasında Konya’yı, Diyarbakır, Mardin, Hakkari ve Adana takip ediyor. Borcu en az il olan Çankırı’da ise takibe düşme oranı yüzde 0,59 olarak gerçekleşti.

İzmir, Aydın, Balıkesir, Çanakkale, Muğla, Çorum, Trabzon gibi önemli ticaret merkezi sayılan illerde bu oran yüzde 1’in altında bulunuyor. Deprem bölgesinde ise batık seviyesinin yüksekliği dikkat çekiyor.

Hatay’da inşaat sektöründe takipteki alacak oranı yüzde 31,86 ile çok yüksek seviyede olurken, bu ilde turizm sektöründe de takibe düşen alacak oranı 16,30 olarak gerçekleşti. Kilis’te ise finansal sektörde takipteki alacak oranı yüzde 75,38’e ulaştı.

GCM Yatırım Banner

Üç büyük il İstanbul, Ankara ve İzmir’de takipteki alacak miktarı da yüksek seviyelerde gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.