Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’nin Çelik Üretimi Düştü ve Liderliği Almanya’ya Kaptırdı

Küresel gelişmelerin etkisiyle Türkiye’deki çelik üretimi azaldı. Türkiye Avrupa’daki liderliği Almanya’ya kaptırdı. İşte detaylar;
Türkiye’nin Çelik Üretimi Düştü ve Liderliği Almanya’ya Kaptırdı
HABER GİRİŞ

KPMG Türkiye tarafından hazırlanan “Çelik Sektörel Bakış – 2023” raporuna göre Türkiye çelik üretiminde Avrupa’daki liderliğini kaybederek ikinci sıraya düştü. Liderliği Almanya’ya kaptıran Türkiye, dünyanın en büyük 8. çelik üreticisi oldu. Raporda küresel ölçekte talepteki daralmaya dikkat çekildi.

Türkiye’de çelik üretimi yüzde 13 oranında düştü ve 35,1 milyon ton düzeyine geriledi. 2020 ve 2021 yılında dünyanın en büyük 7. ve Avrupa’nın en büyük çelik üreticisi olan Türkiye, en yüksek üretime 40 milyon ton ile 2021’de ulaştı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avrupa Birliği’nde öne çıkan resesyon endişeleri, çelik sektöründeki daralmayı beraberinde getirdi.

İhracat Düştü

Türkiye’nin çelik ihracatı İspanya’da yüzde 66, Belçika’da yüzde 60 ve İtalya’da yüzde 30 oranında daraldı.

ABD’ye gerçekleştirilen çelik ihracatı ise yüzde 39 düşerken 2022 yılındaki ithalat miktar açısından yüzde 3,6 düşüşle 14,8 milyon ton düzeyinde gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

Rusya, Çin, Hindistan ve İran gibi ülkelerin düşük fiyatlar üzerinden Türkiye’ye çelik satmasıyla sektördeki dış ticaret açığı büyüdü.

KPMG raporunda Çin’in çelik üretiminin yükselmesinin 2023 için küresel çelik fiyatlarını düşürebileceğine değinildi. Yüksek enerji maliyetlerinin Türkiye’deki çelik üreticilerini zorlayacağı, bu çerçevede ihracatta yüzde 40’a varan bir daralma görülebileceği belirtildi.

Türkiye’nin en büyük demir, çelik üreticilerinden olan Ereğli Demir ve Çelik (EREGL) ile İskenderun Demir ve Çelik (ISDMR) finansal sonuçlarını paylaştı. EREGL, 2023’ün ilk yarısında 4 milyar TL, ISDMR ise ikinci çeyrekte 1,6 milyar TL zarar açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.