Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’nin CDS Puanı Geriliyor! Yabancı Bankalar Destekledi

Uygulanan ekonomi politikaları ve TCMB'nin sıkılaştırma adımlarıyla CDS puanı gerilerken Morgan Stanley ve Citibank'ın Enflasyon Raporu'nu değerlendirdi. İşte detaylar;
Türkiye’nin CDS Puanı Geriliyor! Yabancı Bankalar Destekledi
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın Perşembe günü Enflasyon Raporu’nun sunumdaki ifadeleri Türkiye’nin CDS’indeki gerileme hızlandı. Erkan’ın enflasyonla mücadele konusundaki kararlılık mesajlarının ardından Cuma günü Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS) yaklaşık 365 baz puana çekilmişti.

Erkan’ın Enflasyon Raporu sunumuna ilişkin yabancı yatırım bankalarından açıklamalar geldi. Yabancı yatırım bankaları değerlendirmelerinde, enflasyonda kalıcı ve belirgin bir düşüş sağlanana kadar sıkılaştırmanın süreceğine işaret etti.

Mayıs’ta 700 baz puan seviyesinde olan Türkiye’nin CDS’i, 3 Kasım Cuma günü 365 baz puan seviyesine gerileyerek son 2 yılın en düşük seviyesinde kaydedildi.

CDS Düşüşü Ilımlı Sinyaller Vermeye Devam Ediyor

TL varlıklara yabancı yatırımcı ilgisinde artışı yansıtan CDS düşüşü yaşanan jeopolitik risklere karşın TCMB’nin dezenflasyonun tesis edilmesine yönelik kararlı adımlarıyla ılımlı sinyaller vermeye devam ediyor.

Ayrıca Türkiye’nin dış finansmana erişimi artırmayı sürdürmesi, yabancı yatırımcılarla gerçekleştirilen görüşmelerden gelen olumlu sinyaller de CDS düşüşünü destekliyor.

GCM Yatırım Banner

Merkezi ABD’de bulunan yatırım bankası Morgan Stanley’nin CEEMEA ülkelerine yönelik haftalık raporunda, Türkiye’ye yönelik değerlendirmelere de yer verdi.

Morgan Stanley: TCMB Güçlü Bir Şekilde Enflasyona Odaklandı

TCMB’nin son Enflasyon Raporu’nun 2 Kasım’da Ankara’da açıklandığını anımsatan Morgan Stanley, son Para Politikası Kurulu (PPK) karar metinleriyle uyumlu olarak yapılan iletişimin güçlü bir şekilde enflasyona odaklanıldığına işaret ettiğini belirtti.

Erkan’ın enflasyonda belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkılaştırma adımlarına devam edileceğine ilişkin mesajlar verdiğine dikkat çekilen raporda, ancak politika faizinin seviyesine ilişkin olarak ileriye yönelik spesifik bir yönlendirmede bulunmadığı vurgulandı.

Merkez Bankası’ndan Enflasyonda Düşüş için Daha Fazla Sıkılaşma Sinyali

Merkez Bankası’nın 2023 yıl sonu enflasyon tahmininde yaptığı güncellemenin temel olarak Temmuz’dan bu yana enflasyonda kaydedilen artışları yansıttığı ifade edildi.

Petrol fiyatları ve yönetilen fiyatlardaki yukarı yönlü revizyonlar gibi dışsal faktörlerin etkisiyle TCMB’nin 2024 sonu enflasyon tahminini yüzde 36’ya revize ettiği hatırlatıldı.

Morgan Stanley raporunda, “Çıktı açığı tahminleri, büyümede 2024’ün ikinci yarısından itibaren önemli bir yavaşlamaya işaret etmiştir. TCMB, kümülatif sıkılaştırma adımlarının etkilerinin görülmeye başlandığına ve aylık enflasyon eğiliminde düşüşle iç talepte yavaşlamanın ilk işaretlerine dikkati çekti.” ifadelerine yer verdi.

Tüm bunlara ek olarak Merkez Bankası’nın enflasyon görünümünde henüz önemli bir iyileşme göremediği vurgulanarak, bankanın bu çerçevede daha fazla sıkılaştırma sinyali verdiği söylendi.

Enflasyonun Belirleyici Tüm Faktörleri Aylık Bazda İnceleniyor

TCMB’nin pozitif reel politika faizine ulaşmayı hedefleyip hedeflemediği yönünde gelen soruyu yanıtlayan Erkan, “TCMB’nin politika adımlarına karar vermek için sadece reel faiz oranlarına odaklanmak yerine enflasyonun tüm belirleyicilerini aylık bazda inceleyecek” demişti.

Erkan Enflasyon Raporu sunumda, enflasyonda kalıcı ve belirgin bir düşüş sağlanana kadar sıkılaştırmanın devam edeceği konusunun önemli olduğuna da vurguda bulunmuştu.

Enflasyon Beklentisi Piyasa ile Uyumlu

ABD’li çok uluslu yatırım bankası ve finansal hizmetler şirketi Citibank raporunda ise TCMB’nin 2023 ve 2024 sonu enflasyon tahminlerini sırasıyla yüzde 65 ve yüzde 36’ya yükselttiğine işaret etti.

Citibank, revize edilen 2023 sonu enflasyon tahmininin genel olarak piyasa beklentisinin (yüzde 68) ile uyumlu olduğunu ancak 2024 için belirlenen tahmin patikasının üst sınırının olası enflasyon eğilimini daha gerçekçi bir şekilde temsil ettiğini ileri sürdü.

Erkan’ın vurguladığı konulara da raporunda yer veren Citibank, bunlardan şöyle bahsetti;

“2024 yılının ikinci yarısında başlayacak olan dezenflasyonun TL cinsi varlıklara yönelik ilginin artışı, iç talebin dengelenmesi ve enflasyon beklentilerinin çıpalanmasıyla destekleneceği, enflasyonda kalıcı ve belirgin bir düşüş sağlanana kadar sıkılaştırmanın devam edeceği.”

Ayrıca Citibank TCMB’nin, 21 Temmuz ve 2 Kasım tarihleri arasında almış olduğu zorunlu karşılık kararları ile piyasadan 1 trilyon TL’nin üzerinde likidite çektiğinin de altını çizdi.

Citibank, Kur Korumalı Mevduat (KKM) programından çıkış için belirli bir takvimin bulunmadığını hatırlattı. Bununla birlikte TL cinsinden varlıkların cazibesinin arttırılmasına devam edileceği hususlarının da önem arz ettiğini belirtti.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.