Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’nin Cari Açığı Mart’ta Yine Genişledi

Merkez Bankası, takip edilen raporunu yayımladı. TCMB'ye göre Şubat'ta 5,15 milyar dolara yükselen cari işlemler açığı Mart'ta yine arttı. Detaylar aşağıda;
Türkiye’nin Cari Açığı Mart’ta Yine Genişledi
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan ödemeler dengesi gelişmeleri raporuna göre cari işlemler açığı, bir önceki yılın aynı ayına göre 2,22 milyar dolar artarak 5,55 milyar dolara yükseldi.

Bunun sonucunda on iki aylık cari işlemler açığı 24,22 milyar dolar oldu. Arışta ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığının 3,35 milyar dolar artarak 6,34 milyar dolara yükselmesi etkili oldu.

Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı, bir önceki yılın aynı ayında 314 milyon ABD doları açık vermişken, bu ay 2,48 milyar dolar fazla verdi.

TCMB Cari İşlemler Açığı
KAYNAK: TCMB

Hizmetler dengesi kaynaklı net girişler bir önceki yılın aynı ayına göre 1,47 milyar dolar artarak 2,32 milyar dolara yükseldi. Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler bir önceki yılın aynı ayına göre 708 milyon dolar artışla 1,45 milyar dolar oldu.

Birincil gelir dengesinden kaynaklanan net çıkışlar, yıllık bazda 174 milyon dolar artışla 1,39 milyar dolara yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Bir önceki yılın aynı ayında 27 milyon dolar net giriş kaydeden ikincil gelir dengesi kalemi bu ayda 144 milyon dolar net çıkış kaydetti. Bunun sonucunda on iki aylık cari işlemler açığı 21,84 milyar dolar oldu.

Finans Hesabı

Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler 296 milyon dolar olarak gerçekleşirken portföy yatırımları 3,05 milyar dolar net çıkış kaydetti.

Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 744 milyon dolar, devlet iç borçlanma senetleri piyasasında 201 milyon dolar net satış yaptığı görüldü. Yurt dışındaki tahvil ihraçlarıyla ilgili olarak bankalar 758 milyon dolarlık net geri ödeme, Genel Hükümet ise 219 milyon dolarlık net kullanım gerçekleştirdi.

Diğer yatırımlar altında, yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 2,27 milyar dolar net artış kaydetti. Yurt dışı bankaların yurt içindeki mevduatları, yabancı para cinsinden 1,49 milyar dolar artış ve Türk Lirası cinsinden 178 milyon dolar net azalış olmak üzere toplam 1,31 milyar dolar net artış kaydetti.

Yurt dışından sağlanan kredilerle ilgili olarak; bankalar 54 milyon dolar net geri ödeme yapmışken, Genel Hükümet ve diğer sektörler sırasıyla 718 milyon dolar ve 943 milyon dolar net kullanım gerçekleştirdi. Resmi rezervlerde bu ay 4,50 milyon dolar net azalış oldu.

Şubat’ta Cari İşlemler Açığı 5,15 Milyar Dolara Yükselmişti

Şubat’ta cari işlemler açığı bir önceki yılın aynı ayına göre 2,70 milyar dolar artarak 5,15 milyar dolara yükselmişti. 2,70 milyar dolar artış sonucunda on iki aylık cari işlemler açığı 21,84 milyar dolar olmuştu.

Bu gelişmede, ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığının 3,90 milyar dolar artışla 6,00 milyar dolara yükselmesi etkili olmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.