Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’nin Cari Açığı Şubat’ta 2,70 Milyar Dolar Arttı

Yurt içi gündemin beklenen ekonomik verilerinden cari işlemler hesabı değişimleri açıklandı. TCMB’ye göre Şubat'ta cari açık dördüncü ayına genişledi. İşte detaylar;
Türkiye’nin Cari Açığı Şubat’ta 2,70 Milyar Dolar Arttı
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ödemeler dengesi gelişmeleri raporunu yayımladı. Rapora göre cari işlemler açığı bir önceki yılın aynı ayına göre 2,70 milyar dolar artarak 5,15 milyar dolara yükseldi. Bunun sonucunda on iki aylık cari işlemler açığı 21,84 milyar dolar oldu.

Türkiye’nin Cari Açığı Şubat
KAYNAK: Twitter

Bu gelişmede, ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığının 3,90 milyar dolar artışla 6,00 milyar dolara yükselmesi etkili oldu.  Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı, bir önceki yılın aynı ayında 624 milyon ABD doları fazla vermişken, bu ay 2,16 milyar dolar fazla verdi.

Hizmetler dengesi kaynaklı net girişler bir önceki yılın aynı ayına göre 874 milyon dolar artışla 1,60 milyar dolara yükseldi. Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler bir önceki yılın aynı ayına göre 737 milyon dolar arttı ve 1,23 milyar dolar oldu.

Birincil gelir dengesinden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 387 milyon dolar azaldı ve 821 milyon dolara geriledi. İkincil gelir dengesinden kaynaklanan net girişler, bir önceki yılın aynı ayına göre 66 milyon dolar azalarak 62 milyon dolarda kaydedildi.

Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler 4 milyon dolar seviyesinde gerçekleşirken portföy yatırımları 765 milyon dolar tutarında net çıkış kaydetti. Resmi rezervlerde bu ay 2,21 milyar dolar net azalış gözlendi.

GCM Yatırım Banner

Ocak’ta Cari Açık Aralık 4 Yılın Yükseğinde Gerçekleşmişti

Ocak’ta cari işlemler açığı, bir önceki yılın aynı ayına göre 5,336 milyon dolar artışla 7,112 milyon dolara yükselmişti. Bunun sonucunda on iki aylık cari işlemler açığı 20,223 milyon dolar olmuştu.

Yine de mal açığının bir yıl önceki 2,1 milyardan 8,3 milyara genişlemesi ve ikincil gelirin 0,13 milyar dolar fazlaya kıyasla 0,05 milyar dolar açık vermesiyle, Aralık 2017’den bu yana en büyük cari açık olmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın