Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’nin Cari Açığı Mart’ta 4,5 Milyar Doların Altına Geriledi

Merkez Bankası tarafından açıklanan Mart ayı ödemeler dengesi raporuna göre Türkiye'nin resmi rezervleri 267 milyon dolar azaldı. Detaylar haberde;
Türkiye’nin Cari Açığı Mart’ta 4,5 Milyar Doların Altına Geriledi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Mart 2023 dönemine ilişkin ödemeler dengesi istatistikleri açıklandı. Şubat ayında 8 milyar 783 milyon dolar açık veren cari işlemler hesabı, Mart ayında 4 milyar 484 milyon dolar açık verdi.

Açıklanan TCMB raporuna göre söz konusu dönemde altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı ise 1 milyar 372 milyon dolar fazla verdi. Ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığı 6 milyar 298 milyon dolar olarak kaydedildi.

Mart döneminde hizmetler dengesi kaynaklı girişler 3 milyar 88 milyon dolar olurken bunun 2 milyar 67 milyon dolarını seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirlerden oluştuğu bildirildi.

Birincil gelir dengesi kalemi 1 milyar 354 milyon dolar net çıkış, ikincil gelir dengesi kalemi ise 80 milyon net giriş kaydetti.

Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan Mart ayına ilişkin net girişler 238 milyon dolar oldu. Portföy yatırımlarında ise 1 milyar 33 milyon doları tutarında net çıkış görüldü.

GCM Yatırım Banner

Yurt Dışı Tahvil İhraçlarında, Genel Hükümet 750 Milyon Dolar Borçlandı

Genel hükümetin yurt dışındaki tahvil ihraçlarına ilişkin Mart ayında 750 milyon doları net borçlanma gerçekleştirdiği bildirildi. Hükümetin bankalar 850 milyon dolar ve diğer sektörler ise 745 milyon dolar net geri ödeme yaptığı paylaşıldı.

Yurt dışı bankaların yurt içindeki mevduatları, yabancı para cinsinden 610 milyon dolar ve Türk lirası cinsinden ise 147 milyon dolar net artış kaydetti.

Yurt dışından sağlanan kredilerle ilgili genel hükümetin Mart ayında 8 milyon dolar, bankalarınsa 7 milyon dolar net kullanım sağladığına işaret edildi. Raporda, diğer sektörlerinse 464 milyon dolar net geri ödeme gerçekleştirdiği aktarıldı.

Türkiye’nin resmi rezervlerinde Mart ayında 264 milyon doları net azalış kayıtlara geçti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın