Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’nin BAE’ye İhracatı Yüzde 21 Yükseldi

TİM verilerinden derlenen bilgilere göre Türkiye’den BAE’ye 2 milyar 29 milyon dolarlık ihracat yapıldı. İşte detaylar;
Türkiye’nin BAE’ye İhracatı Yüzde 21 Yükseldi
HABER GİRİŞ

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ihracat istatistiklerini paylaşmaya devam ediyor. Türkiye’nin Orta Doğu ülkeleriyle ılımlı ilişkiler yürütmesi ticaret rakamlarına yansıdı. Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), ticaret hacminin artırılması amacıyla Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması imzalamıştı.

TİM verilerine göre 2023’ün ilk yarısında Türkiye’nin BAE’ye ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21,2 artarak 2 milyar 29 milyon dolara ulaştı. BAE, Türkiye’nin en fazla ihracat gerçekleştirdiği 13. ülke oldu. İki ülke arasındaki ticaret hedefi 40 milyar dolar seviyesinde.

BAE, Türkiye’nin ihracatını artırdığı 5. ülke olurken Türkiye’nin dış satımı Ocak-Haziran döneminde 35 milyon 135 bin arttı.

Mücevher Sektörü Öne Çıktı

Sektörel bazda BAE’ye en fazla ihracat mücevher sektöründe gerçekleşti. Mücevher sektöründe 753 milyon 118 bin dolar tutarında ihracat yapılırken onu 138 milyon 521 bin dolarla kimyevi maddeler ve mamuller, 104 milyon 899 bin dolarla elektrik ve elektronik, 91 milyon 37 bin dolarla hububat, bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri takip etti.

2023’ün ilk yarısında İstanbul’dan BAE’ye 1 milyar 240 milyon  dolarlık ihracat gerçekleşti.  (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın