Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’nin Acısını Paylaşan İsveç’ten Milyon Dolarlık Destek

İsveç Dışişleri Bakanı Billström, coğrafyanın en büyük felaketini yaşayan Türkiye'nin yanında olduğunu vurgulayarak destek mesajı verdi. Detaylar haberde;
Türkiye’nin Acısını Paylaşan İsveç’ten Milyon Dolarlık Destek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Asrın felaketi olarak nitelendiren Kahramanmaraş merkezli depremler, Türkiye’nin 10 ilinde can ve mal kayıplarına sebep oldu. Ağır yıkımlara sebep olan depremlerin ardından yaralarının sarılmasına ulusal ve uluslararası birçok yardım geliyor.

Küresel çapta birçok yardımı kabul eden Türkiye’ye bu sefer de İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström destek oldu. Billström, Türkiye’nin acısını paylaştıklarını belirtti.

Billström yaptığı açıklamada, depremlerden ağır hasarlar alan Türkiye ve Suriye’ye 37 milyon kron (yaklaşık 3 milyon 558 bin dolar) yardım gönderdiklerini açıkladı.

İsveç’in Türkiye için elinden geleni yapacağını bildiren Billström, Brüksel’de Avrupa Birliği (AB) Komisyon Başkanlığı’nda yapılacak toplantıda Türkiye ve Suriye’nin ekonomik ve sosyal yardımları ele alınacağını aktardı.

Depremin ardından 9 Şubat’ta AB Komisyonu ve AB dönem başkanı olan İsveç’in Mart ayında bağışçılar konferansı düzenlemek istediği söylenmişti.

GCM Yatırım Banner

İsveç’in NATO Üyelik Sürecini de Değerlendirdi

İsveç’in Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) üyelik başvurusuna ilişkin de değerlendirmede bulunan Billström, İspanya’nın başkenti Madrid’de geçen sene imzalanan Finlandiya, İsveç ve Türkiye arasındaki Üçlü Muhtıra’nın sürdüğünü bildirdi.

İsveç’in bu anlaşmaya uyduğunu kaydetti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu aradığını bildiren Billström, deprem felaketinin konuşulduğunu söyledi. İleri tarihlerde NATO konusuna ileriki tarihlerde konuşulabileceğini iletti.

İsveç’in güvenilir bir NATO müttefiki olacağını savunan Billström, teröre karşı mücadelede de Türkiye, Finlandiya ile yapılan Üçlü Muhtıra’nın bir parçası olduğunu işaret etti. Bütün taahhütlerin yerine getirileceğini ekledi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın