Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB’den Erdoğan’a Mektup: Halkınız Yürek Parçalayıcı Çile Çekiyor

AB liderleri, zirvenin sonuç bildirisinde Türkiye ve Suriye’de yaşanan depremlere yer vererek, desteklerini artıracaklarını iletti.
AB’den Erdoğan’a Mektup: Halkınız Yürek Parçalayıcı Çile Çekiyor
Yorum

6 Şubat’ta meydana gelen iki büyük depremin ardından arama kurtarma çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Şu ana kadar 14 binden fazla vatandaşımız hayatını kaybetti. Türkiye’ye dünyanın dört bir yanından yardım geliyor. Avrupa Birliği (AB) Zirvesi depremde hayatını kaybedenler için 1 dakikalık saygı duruşuyla başladı.

AB liderleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yazdıkları mektupta, Türkiye ile dayanışma içinde olduklarını belirterek taziye mesajlarını iletti.

“Halkınız yürek parçalayıcı bir çile çekiyor.” ifadesinin yer aldığı mektupta liderler zamana karşı yarışan kurtarma ekiplerinin çalışmaları karşısında saygılarını bildirdi.

AB ve üye ülkelerin Türkiye ve Suriye halkı ile tam dayanışma içinde oldukları, depremden hemen sonra hızlı bir şekilde yardım sağlayabilmek için ellerinden geleni yaptıkları bilgisi paylaşıldı. AB Komisyonu ve AB dönem başkanı olan İsveç’in Mart ayında bağışçılar konferansı düzenlemek istediği belirtildi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve İsveç Başbakanı Ulf Kristersson’un yapmayı planladığı Bağışçılar Konferansı’nın uluslararası toplumu harekete geçirmesi amaçlanıyor.

Türk makamlarıyla yakın bir koordinasyon içinde desteklerini artırmaya hazır oldukları, sarsılmaz dayanışma kapsamında 1600 kişilik arama ve kurtarma ekipleri yollandığı kaydedilirken, Suriye’deki depremzedeler için de ilave kaynak ayrıldığı açıklandı. (Kaynak: AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu