Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’nin 5 Yıllık Kredi Risk Priminde 3 Yıl Sonra Bir İlk!

Beş yıllık kredi temerrüt takası, 17 Kasım 2023 tarihinde 3 yıl sonra ilk kez 350 puanın altını gördü. Araştırma Müdürü Onurcan Bal değerlendirmelerini paylaştı. İşte detaylar;
Türkiye’nin 5 Yıllık Kredi Risk Priminde 3 Yıl Sonra Bir İlk!
HABER GİRİŞ

Türkiye’nin kredi ödeyebilme durumunu gösteren ve risk primi olarak isimlendirilen beş yıllık kredi temerrüt takası (CDS), 17 Kasım’da 3 yıl sonra ilk kez 350 puanın altına indi. CDS, gün içinde 36 ayın en düşük seviyesi olan 348 puanı gördü.

Kredi risk primindeki düşüş, fonlama maliyetlerini azaltırken aynı zamanda ülke ve şirket borçlanmalarında daha az faiz ödenmesi anlamına da geliyor.

Philip Capital Araştırma Müdürü Onurcan Bal, ekonomim.com’a verdiği demeçte, seçimlerin geride kalmasının ardından enflasyonla mücadele vurgusunun ve para politikasında başlayan normalleşme sürecinin Türkiye’ye yönelik bakış açısını iyileştirdiğini belirtti.

Bu durumun CDS primlerinin hızlı bir şekilde düşüş kaydetmesine katkı sağladığını söyledi. Küresel risk iştahının güç kazanmasının da gelişmekte olan ülkeler ve Türkiye’nin risk primindeki iyileşmeyi desteklediğini ifade etti.

Emrah Lafçı, Dünya.com’da 16 Kasım’da CDS kapsamında açıklamalarda bulunmuştu. Lafçı, “Yeni ekonomi yönetiminin en büyük şansının uygulanan ekonomi politikaları anlamında gerçek bir enkaz devralmış olmaları” ifadelerini kullanmıştı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.