Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türkiye’den Yavru Vatan’a 9,5 Milyar TL’lik Kredi

Türkiye, KKTC'ye reform eylemlerini gerçekleştirmesi ve bütçe açığını azaltması için toplamda 9,5 milyar TL kredi sağlayacak. Karar Resmi Gazete'de yayımlandı.
Türkiye’den Yavru Vatan’a 9,5 Milyar TL’lik Kredi
Son Güncelleme: 
Yorum

2023 Yılı Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Arasında İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması’nın onaylanmasına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla karar verildi. Karar Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Söz konusu anlaşma kapsamında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) reform eylemleri gerçekleştirmeyi, mali disiplin çerçevesinde kamu maliyesi için gelir artırıcı ve gider azaltıcı tedbir, reform ve yasaları hayata geçirerek 2023 Mali Yılı Bütçe Yasasında yerel bütçe açığını azaltmayı taahhüt ettiği bildirildi.

KKTC’ye 9,5 Milyar TL Kredi Sağlanacak

Bu kapsamda Türkiye’nin, toplamda 9,5 milyar TL kredi sağlayacağı aktarıldı. Bunun 6,4 milyar TL’si hibe nitelikli olacak.

6,4 milyar TL’lik hibenin, 3,89 milyar TL’si altyapı yatırım ve reel sektör projelerinde, 200,1 milyon TL’si faaliyet ödeneklerinde, 2,3 milyar TL’si ise savuma ödeneklerinde kullanılması için sağlanacak.

Söz konusu kredinin 3,1 milyar TL’si ise dolar karşılığı yardımda bulunmayı kapsadığı aktarıldı. Bunun cari bütçe açığına katkı için toplam 1,6 milyar TL, kamu sektörü (diğer) için 200 milyon TL, reform destekleme ödeneğinde kullanılması için 1,3 milyar TL sağlanacak.

Yavru Vatan’a her türlü maddi ve manevi desteğini devam ettiren Türkiye, geçen yıl Kasım ayında 2,5 milyar TL ek kredi vermişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu