Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’den KKTC’ye 2 Milyardan Fazla Maddi Destek

Türkiye, KKTC'ye 448 milyon TL’si hibe olmak üzere 2,5 milyar TL ek kredi sağlayacak. İşte detaylar...
Türkiye’den KKTC’ye 2 Milyardan Fazla Maddi Destek
HABER GİRİŞ

Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) olan desteğini her koşulda vurgulamaya devam ediyor. En son bugün KKTC’ye ek kredi sağlanacağı duyuruldu. Konuyla ilgili karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti arasında 14 Nisan 2022 Tarihinde İmzalanan İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması’nın onaylandığı açıklandı.

KKTC’ye 448 Milyon TL Hibe Edilecek

Anlaşma kapsamında KKTC’ye 448 milyon TL’si hibe olmak üzere 2,5 milyar TL ek kredi sağlanacak. Söz konusu ödemenin, 260 milyon TL’si “KKTC Karayolları Master Plan Uygulama Projesi’nde”, 110 milyon TL’si “Belediyelerin Bütçe Açıklarına Katkı Projesi’nde” , 18 milyon TL’si “Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı’nın Altyapı ve Çevre Projelerine Katkı Projesi’nde”, 30 milyon TL’si “Altyapı Yatırım Tamamlama Projesi’nde”, 30 milyon TL’si, “Reel Sektör Tamamlama Projesi’nde” kullanılacak.

Türkiye KKTC’ye Maddi ve Manevi Destek Veriyor

Türkiye KKTC’nin maddi anlamada yanında olurken, manevi olarak da destek veriyor. Özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu konuda mesajlarını vermeye devam ediyor. En son Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 36. yıl dönümünde açıklama yaptı.

Erdoğan, Türkiye’nin barış konusunda çalıştığını ve Kıbrıs Türklerinin Rum oyunlarına alet edilmeyeceğini söyledi. Kıbrıs halkının yanında yer almayı sürdüreceklerini kaydetti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.