Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türkiye’den Sonra Fransa da Marketler için O Kararı Aldı

Enflasyonla mücadeleye hız veren Fransa, toplam 5 bin ürün için sabit fiyat uygulaması başlatacak. Detaylar haberde…
Türkiye’den Sonra Fransa da Marketler için O Kararı Aldı
Yorum

Yüksek gıda enflasyonunu baskılamak için Ocak ayında zincir marketlerde sabit fiyat uygulaması başlatan Türkiye’den sonra aynı haber bu kez Fransa’dan geldi.

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, vatandaşların gündelik olarak tükettiği toplam 5 bin üründe zam yapılmaması için sabit fiyat uygulaması başlatacaklarını duyurdu.

Fransız Bakan’ın duyurusunda ise üç şirketin yer almadığı, hükümet ile anlaşma konusunda iş birliğinden kaçınan tarafların olduğu öğrenildi.

Sabit fiyat uygulaması kararları hakkında açıklama yapan Fransa Maliye Bakanı, enflasyonla mücadelede sonuç almak için gıda perakendecileri ve üreticileriyle anlaşma yoluna gittiklerini söyledi. Ancak Nestle ve PepsiCo’nun anlaşma yapmadığını bildirdi.

Fransa’nın bugün açıklanan Ağustos ayı enflasyonunda ülkede gıda enflasyonu manşet enflasyonun iki katı gelmeye devam etmiş, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık bazda yüzde 4,8 artış yaşamıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu