Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’den Almanya’ya Sert Tepki: Derhal Harekete Geçilsin

Türk bürokratlardan Almanya'yı hedef alan tepkiler sürerken, hakaretler Avrupalı siyasetçilerde turnusol kağıdına benzetildi. İşte detaylar;
Türkiye’den Almanya’ya Sert Tepki: Derhal Harekete Geçilsin
HABER GİRİŞ

TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve Dışişleri Komisyonu Başkanı Akif Çağatay Kılıç, Dışişleri Bakanlığı Almanya Federal Meclis Başkan Yardımcısı Wolfgang Kubicki’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik cümlelerine tepki gösterdi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Şentop, Kubicki’ye bir mektup yazdığını bildirdi. Kubicki’nin Erdoğan’a yönelik hakaretemiz ifadelerini işaret ederek, “Bizim ve halkımızın nezdinde yarattığı olağanüstü infiali dile getirip bu ifadeleri şiddetle kınadığımızı belirttim.” dedi.

Şentop, Kubicki’nin sözlerinin Türkiye ve Almanya ilişkilerini tahrip etmeye yönelik olduğunu vurguladı. Bu seviyesiz tutuma karşı harekete geçilmesini beklediklerini bildirdi.

Kılıç: “Bilinçli Bir Şekilde Tercih Edilen Zehirli Bir Dil”

Çağatay Kılıç ise Kubicki’nin sözlerini hedef alarak gündem olmak için bilinçli şekilde tercih edilen zehirli bir dil olduğunu savundu. Sözlerin, insanlık için büyük bir tehdit olduğunu vurguladı.

Kubicki’nin sözlerini hadsizlik olarak nitelendiren Kılıç, “Avrupalı siyasetçiler için de bir turnusol kağıdıdır.” dedi.

GCM Yatırım Banner

Demokrasiyi, siyasetteki ahlak ve erdem gibi değerleri yalnız nutuk atarken malzeme edildiğine dikkat çeken Kılıç, eylemlerde de bu değerlerden yararlanılmasını tavsiye etti.

Almanya Türk Toplumu Eş Genel Başkanı Gökay Sofuoğlu da resmi Twitter hesabından, Kubicki’nin cümlelerinin diplomasinin dili olmadığını söyleyerek eleştirdi.

Gökay Sofuoğlu'nun Kubicki Yorumu Twitter
KAYNAK: TWİTTER

Tanju Bilgiç: “Kubicki’nin İfadeleri, Konumuna Yakışmadı”

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç de dün Kubicki’nin sözlerine atıfta bulunarak, “Kubicki’nin bu kabul edilemez ifadeleri, adı geçenin Parlamento Başkan Yardımcılığı konumuna yakışmadığı gibi, siyasi ahlak ve sorumluluktan da tamamen yoksundur.” demişti.

Mülteci krizinde Türkiye’nin tavrını eleştiren Kubicki, bir sonraki krizi kasıtlı olarak tetikleyebileceği yönünde yorum bildirdi. Federal hükümeti herhangi bir krizde tekrar kollarını açmaması yönünde uyardı.

Mülteci krizindeki davranışları nedeniyle Erdoğan’ı “lağım faresi” olarak nitelendiren Kubicki, lağım faresinin küçük, sevimli aynı zamanda zeki ve sinsi varlıklar olduğunu belirtmişti.

Mülteci sayısını azaltmak için Avrupa Birliği ile Türkiye’nin lehine bir anlaşmayı hedef aldığını söyleyen Kubicki, Erdoğan’ın mülteci politikasına yorumda bulunduğunun altını çizmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın