Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’de Vatandaş En Çok Hangi Kuruma Güveniyor? Sonuç Dikkat Çekti!

ASAL Araştırma Şirketi, Türkiye'de en çok güvenilen kurumu açıkladı. Cumhurbaşkanlığı'nın ve TÜİK'in sıralaması ise dikkat çekti. Detaylar haberde...
Türkiye’de Vatandaş En Çok Hangi Kuruma Güveniyor? Sonuç Dikkat Çekti!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ASAL Araştırma ve Danışmanlık Şirketi, Türkiye’de en çok güvenilen kurumun hangisi olduğuna dair anket çalışması düzenledi. Araştırma sonucu ise dikkat çekti.

ASAL Araştırma, Türkiye genelinde 10-18 Aralık 2022 tarihleri arasında 18 yaş ve üzeri toplam 2 bin 142 kişiye anket düzenledi. Yüz yüze ve bilgisayar destekli telefon üzerinden vatandaşa “Türkiye’de en çok güvendiğiniz kurum hangisidir?” sorusu soruldu.

“Cumhurbaşkanlığı 6. Sırada Yer Aldı”

Ankete katılan katılımcıların yüzde 16,8’i Türk Silahlı Kuvvetleri’ni (TSK) en güvenilir kurum olarak belirledi. Sonrasında sıraya yüzde 14 ile Jandarma, yüzde 13,5’le Polis, yüzde 12,6 ile Milli İstihbarat Teşkilatı, yüzde 6 ile TBMM, yüzde 5,4 ile Cumhurbaşkanlığı geldi.

ASAL Araştırma Kurumlara Güven
Kaynak: ASAL Araştırma

“TÜİK’e Güven Yüzde 2”

Araştırmaya katılanların yüzde 4,5’i yargı kurumları, yüzde 3,7’si Sivil Toplum Kuruluşları, yüzde 3,1 Diyanet İşleri Başkanlığı, yüzde 3 ise Bankalar cevabını verdi. Sonrasında sırayla Üniversiteler, Siyasi partiler, TÜK, ÖSYM, Medya kuruluşları yer aldı. Katılımcıların yüzde 1,3’ü diğer cevabını verirle yüzde 4’ü herhangi bir fikir belirtmedi.

Şirket bunun öncesinde vatandaşın yeni asgari ücretten memnun kalıp kalmadığı ile ilgili anket düzenledi. Araştırma sonucunda vatandaşın yüzde 62,4’ünün yeni ücretten memnun olduğu aktarıldı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın