Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’de Şirketler Çalışanlarına Yılda Kaç Kez Zam Yapıyor?

Asgari ücret şirketlerin ve vatandaşların gündemine oturdu. 2024’te şirketlerin personellerine yılda kaç kez zam yapacağına yönelik beklentiler paylaşıldı. İşte detaylar;
Türkiye’de Şirketler Çalışanlarına Yılda Kaç Kez Zam Yapıyor?
HABER GİRİŞ

Yeni yıla girerken Türkiye’nin gündeminde yer alan konulardan biri de asgari ücret oldu. Artan yaşam maliyetleri ve alım gücünün azalmasıyla vatandaşlar asgari ücrete odaklandı. Rakamlarla ilgili beklentiler açıklanırken yeni gündem şirketlerin bir yıl içerisinde kaç kez zam yapacağı oldu.

2024’te asgari ücrete iki yerine bir kez zam yapılacağına dair değerlendirmeler şirketlerin maaş politikasını da etkiliyor.

MERCER Türkiye ve Doğu Akdeniz Üst Yöneticisi (CEO) Dinçer Güleyin, yaptıkları araştırmalara dikkat çekerek 2022’de şirketlerin yüzde 63’ünün, 2023’te ise yüzde 67’sinin yılda iki kere çalışan ücretlerine zam yaptığını belirtti. Yıl içinde üç veya daha çok kez zam yapanların oranının ise 2022’de yüzde 34, 2023’te ise yüzde 26 olduğunu paylaştı.

Orta Doğu’da Müdür ve Yeni Mezun Farkı

Güleyin, 2024’te şirketlerin yüzde 59’unun yıl içerisinde bir kez, yüzde 33’ünün iki kez, yüzde 8’inin ise üç kez veya üzerinde ücret artışı yapmasını beklediklerini açıkladı.

Avrupa ülkelerinde üniversiteden yeni mezunlar ile genel müdür ücretleri arasında farkın az olduğunu, Orta Doğu ülkelerinde ise bu farkın daha fazla olduğunu ifade etti. Türkiye’de ise bu farkın 2021’de 17 kat seviyesindeyken 2023’te 13 kata kadar düştüğünü kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Yemek Kartı Düzenlemesi

Mehmet Koçak Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Koçak, personellere verilen yemek kartıyla ilgili düzenlemeye yönelik açıklama yaptı. Yemek kartlarının sadece yemek için kullanılması gerektiğini vurgulayan Koçak, bu kartların yemek haricinde kullanılması durumunda farklı matrahların ortaya çıkacağını belirtti.

Yeni dönemde bu konuyla ilgili çalışma yapıldığını, insanların marketten yiyecek alabilmesinin mümkün olduğunu fakat bunun harici kalemlerde alışveriş yapılmayacağına yönelik bir düzenlemenin beklendiğini söyledi. Mehmet Koçak, devletin gelir kaybının düşürülmesi açısından da önemli bir düzenleme olacağını bildirdi.

SGK Uzmanı Özgür Kaya, 28 Kasım’da yaptığı açıklamada asgari ücretle ilgili zam beklentilerini paylaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın