Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’de Rus Varlığı Artıyor: Emlak ve İş Alanında Ruslar Birinci

TEPAV, yabancıların Türkiye ekonomisinde gösterdiği varlığı ortaya koyan araştırmasını paylaştı. Verilerde emlak sektöründe ve iş dünyasında Rusların adı geçti.
Türkiye’de Rus Varlığı Artıyor: Emlak ve İş Alanında Ruslar Birinci
HABER GİRİŞ

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV), yılın ilk çeyreğine ilişkin emlak sektöründe yabancılara yapılan konut satışlarını ele aldı. TEPAV doğrudan yatırımlar bülteninin 2023 birinci çeyrek sayısında yer alan bilgilere göre Türkiye’de yabancılara konut satışı Ocak-Mart 2023 döneminde yüzde 24’e yakın düşerken, Ruslara yapılan satışlar 2,5 katına ulaştı.

Emlak sektöründe ilk çeyrekteki satışlar 11 bin 025’e çekildi. Söz konusu rakam içinde Rusların payı yüzde 35,5’i oluşturdu.

Yabancılara yapılan konut satışlarında İran ve Irak uyruklu vatandaşlar da ön plana çıktı. Satışların 3 bin 603’ü İstanbul’dan yapılırken, Rusların gözde şehri Antalya’da 4 bin 177 satış yapıldı.

Rusya Ortaklı Şirket Sayısı Üç Katına Çıktı

TEPAV verilerinde Rusların adı sadece emlak sektöründe değil, iş dünyasında da geçti.

Ocak-Mart 2023 döneminde Türkiye’de kurulan yabancı sermayeli şirketlerin sayısı yüzde 12 düşerken, Rusya ortaklı şirket sayısı ise üç katına çıktı.

GCM Yatırım Banner

Buna göre Türkiye’de kurulan Rusya ortaklı şirket sayısı 3 ayda 95’ten 308’e yükseldi.

Doğrudan Yatırımlarda Azalma Kayda Geçti

2023’ün ilk verileri, son dört çeyreğin en düşük net doğrudan yatırım girişine işaret etti. Net doğrudan yatırımlar için gayrimenkul yatırımları hesaplamalara dahil edilmediğinde 0,3 milyar dolar net sermaye çıkışı yaşandı.

Gayrimenkul kaynaklı net girişler eklendiğinde ise 1,4 milyar dolara çıkan arakamla yıllık yüzde 28 artış kayda geçti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.