Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türkiye’de Rus Turist Sayısı Yazın 2,5 Milyonu Aştı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, yaz sezonunu Türkiye’de geçiren Rus turist sayısını paylaştı. Detaylar haberde…
Türkiye’de Rus Turist Sayısı Yazın 2,5 Milyonu Aştı
HABER GİRİŞ

Kültür ve Turizm Bakanlığı, tatil sezonunu Türkiye’de geçiren Rus turist sayısını açıkladı. Bakanlık verilerine göre yaz aylarında 2 milyon 560 bin Rus turist Türkiye’yi ziyaret etti.

Haziran- Ağustos 2023 döneminde Rus turist sayısındaki artış beklentileri de aşarak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19 oranında artış kaydetti.

Pandemi döneminden bugüne en fazla Rus turiste ev sahipliği yapan Türkiye’ye 2020 yılındaki yaz sezonunda Rusya’dan 454 bin, 2021’de ise 1 milyon 800 bin turist gelmişti.

Ancak pandemiyle karşılaştırıldığında Rus turist sayısında bu sezon en yüksek artış kaydedilse de salgın öncesi dönemi kapsayan Haziran-Ağustos 2019 yaz sezonunda Rus turist sayısı 3 milyon 160 bin olmuştu.


Turist sayısındaki sınırlı yükselişin arka planında fiyat engelinin yattığını paylaşan Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), Türkiye’de 2023 yaz sezonunda yüksek enflasyon yüzünden 2019 yılına kıyasla Rus turist sayısında yüzde 35 ila yüzde 40 daha az bir artış olacağı beklentisini aktarmıştı. (AA)

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.