Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’de Kripto Düzenlemesi Yolunda Kritik Toplantı Yapıldı

Kripto varlık düzenlemesi için İstanbul'da gerçekleştirilen toplantıya SPK, BDDK, MASAK ve kripto varlık hizmeti sunan şirketlerin yetkilileri katıldı. Detaylar;
Türkiye’de Kripto Düzenlemesi Yolunda Kritik Toplantı Yapıldı
HABER GİRİŞ

Kripto Varlık Yasası taslağı konusunda bugün çeşitli tarafların görüşlerini almak üzere İstanbul’da kritik bir toplantı düzenlendi. Türkiye’nin kripto varlık düzenlemelerine ilişkin yeni yasa taslağı, devlet kurumları yetkilileri ve özel sektör temsilcileri tarafından masaya yatırıldı.

Toplantıda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) gibi önemli kurumların yetkilerinin yanı sıra çeşitli bankaların yöneticileri ile kripto varlık hizmeti sunan şirketlerin üst düzey isimleri yer aldı.

Ay Sonuna Kadar Meclis’ten Geçmesi Bekleniyor

Kripto varlık yasalarının bu ayın sonuna kadar TBMM’den geçirilmesinin planlandığı ve böylelikle Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından belirlenen kıstasların karşılanmasının ve gri listeden çıkma yolunda ilerleme sağlanmasının hedeflendiği bidirildi.

FATF’nin belirlemiş olduğu 40 kriterin 39’unu yerine getirmiş durumda olan Türkiye, söz konusu düzenlemelerin tamamlanmasıyla birlikte gri listeden çıkma yolunda çok önemli bir adım atmış olacak.

Kripto Varlık Yasası taslağında, kripto varlık hizmet sağlayıcıları ve kripto varlık saklama hizmetleri gibi konuların tanımları yer alırken ayrıca, kripto varlık alım-satımı gerçekleştiren platformlara faaliyet izinlerinin SPK tarafından verileceği belirtiliyor.

GCM Yatırım Banner

Tüm bu düzenlemelerin kripo varlıklara yatırım yapan bireysel yatırımcıları koruma, kripto endüstrisinde kara para aklama ve terörizmin finansmanını engelleme amaçları taşıdığı üzerinde duruluyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, geçen hafta yaptığı açıklamada, kripto varlıklara yönelik yapılacak düzenlemeler konusunda artık son aşamaya geçildiğini duyurmuştu.

Pandemi dönemiyle birlikte kripto alanına yoğun bir ilgi olduğuna dikkat çeken Şimşek, TCMB ve MASAK’ın halihazırda bu konuda yaptığı düzenlemelerin daha fazlasını yapma durumunda olduklarını dile getirmişti.

Bu konudaki yasal çalışmaların ana hedefinin, kripto platformlarını ve burada gerçekleşen işlemleri düzenleme altına almak olduğunun altını çizmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.