Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’de İnşaat Sektörü Ne Durumda? İyileşme Başladı

İMSAD, inşaat sektörüne yönelik önemli verilerin yer aldığı raporunu paylaştı. Raporda inşaat malzemesi sanayi üretiminin yüzde 13,5 yükseldiği belirtildi.
Türkiye’de İnşaat Sektörü Ne Durumda? İyileşme Başladı
HABER GİRİŞ

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD), sektöre yönelik önemli rakamların yer aldığı raporu paylaştı. Kasım 2023 sonuçlarına göre inşaat malzemesi sanayi üretimi yılın ilk çeyreğinde geçen yıla kıyasla yüzde 13,5 yükseldi.

Seçim sonrası belirsizliklerin azalması ve deprem bölgesinde yürütülen inşaat faaliyetlerinin sektördeki rakamlara yansıdığı görüldü. 2023’ün üçüncü çeyreğinde inşaat sektörü yüzde 8,1, yılın ilk dokuz ayında ise yüzde 6,3 büyüdü. İMSAD, 2023’ün genelinde inşaat sektörünün yüzde 6 oranında büyümesini bekliyor.

Türkiye’de İnşaat Sektörü Ne Durumda? Beklentiler AçıklandıKaynak: TÜİK

Yılın üçüncü çeyreğinde inşaat malzemesi üretimi, ciddi bir yükseliş göstererek Temmuz’da geçen yılın aynı dönemlerine göre yüzde 29,8 oranında arttı. Ağustos ve Eylül’de 2022’nin aynı aylarına göre yüzde 5,4 oranında yükseliş gerçekleşti. Üçüncü çeyrekte üretim artışının yüzde 13,5 düzeyinde gerçekleştiği, inşaat sektöründeki yüksek büyümenin inşaat malzemesi sanayisi üretiminde de yüksek artışa neden olduğu belirtildi.

Kasım’da inşaat işleri seviyesi önceki aya göre yüzde 2,4 büyürken yeni alınan siparişler endeksi yüzde 1,4 arttı.

GCM Yatırım Banner

Raporda, inşaat sektöründe güven endeksinin yılın son aylarında yüksek seviyede gerçekleştiği, buna bağlı olarak 2023’ün son çeyrek döneminde yüzde 4-5 arası bir büyüme beklendiği kaydedildi. Bunun, ekonomi politikalarındaki sıkılaşmaya rağmen gerçekleştiği bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.