Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’de Doğal Gaz İthalatı Eylül Ayında Yüzde 20,5 Azaldı

EPDK'nın, Eylül ayı raporunda doğal gaz ithalatında azalma kaydedildi. Konutlardaki doğal gaz tüketimi yüzde 2,5 arttı. Detaylar haberde...
Türkiye’de Doğal Gaz İthalatı Eylül Ayında Yüzde 20,5 Azaldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Eylül ayı “Doğal Gaz Piyasası Sektör Raporu”nu yayımladı. Türkiye’nin doğal gaz ithalatı Eylül’de yıllık bazda yüzde 20,5 azalarak 3 milyar 401 milyon metreküp oldu.

EPDK, “Doğal Gaz Piyasası Sektör Raporu”nda ithalatın 3 milyar 104 milyon metreküpünün boru hatlarıyla, 296 milyon metreküpünün de sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) tesisleri aracılığıyla gerçekleştirildiği açıklandı.

Eylül ayında doğal gaz tüketiminde ve ithalatında azalama santrallerin gaz tüketimindeki düşüşten kaynaklandı.

Ağustos ayında doğal gaz ithalatı yıllık bazda yüzde 7,62 azaldı.  Toplam ithalatta boru hatlarıyla yapılanda yüzde 0,8’lik artış yaşanırken, LNG ithalatı ise yüzde 54,04 azaldı.

En Fazla Doğal Gaz İthalatı Yapılan Ülke Rusya Oldu

Söz konusu dönemde boru hatlarıyla yapılan doğal gaz ithalatında yüzde 14,4 düşüş gerçekleşti. Ayrıca LNG ithalatında yüzde 54,6’lık azalma saptandı.

GCM Yatırım Banner

Rusya, Eylül ayında en fazla doğal gaz ithalatı yapılan ülke olarak öne çıktı. Sonraki sırada 854 milyon metreküple İran ve 710 milyon metreküple Azerbaycan geldi. Rusya’dan yapılan doğal gaz ithalatında yüzde 23’lük, İran’dan yüzde 3,8 ve Azerbaycan’dan yüzde 3,7’lik azalış kaydedildi.

Doğal Gaz Tüketimi Yüzde 21,7 Azaldı

Eylül’de Türkiye’de doğal gaz tüketimi yüzde 21,7 azalarak 3 milyar 179 milyon metreküp olarak kaydedildi. Doğal gaz tüketimi organize sanayi bölgelerinde ise yüzde 9, elektrik santrallerinde ise yüzde 28,6 azaldı.

EPDK’nı raporuna göre söz konusu dönemde konutlardaki doğal gaz tüketiminde yüzde 2,5’lik artış yaşandı.

Türkiye’deki doğal gaz stoku Eylül’de geçen yılın aynı ayına göre yüzde 36,1 arttı. Rakam 3 milyar 896 milyon metreküpe yükseldi. Bu stokun yüzde 95,8’inin yer altı depolama tesislerinde, yüzde 4,2’nin ise LNG terminallerinde bulunduğu açıklandı. Ayrıca yer altı depolama tesislerinde stok miktarı yaklaşık yüzde 46,6 artarken, LNG terminallerindeki stok miktarı ise yüzde 48,3 azaldı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın