Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’de 4 Gün Çalışma Modelinin Pilot Uygulaması Başlıyor

Avrupa’da çoğu ülkenin uyguladığı 4 gün çalışma modeline Türkiye de geçiş yapıyor. Pilot uygulamayı kurumsal şirket olan Aksa Akrilik hayata geçirecek.
Türkiye’de 4 Gün Çalışma Modelinin Pilot Uygulaması Başlıyor
HABER GİRİŞ

Pandemi sürecinin beraberinde getirdiği uzaktan çalışma ve haftalık çalışma sayısında düşüşe gitme fikri Türkiye’de de uygulama alanı buldu. İngiltere başta olmak üzere çoğu ülkede pratiğe dökülen haftada 4 gün çalışma modelini Türkiye tarafında ilk deneyen firma Aksa Akrilik oldu.

Dünya pazarında lider akrilik elyaf üreticileri arasında gösterilen Türk şirketi Aksa Akrilik, haftada 4 gün mesai sistemine geçeceğini duyurdu.

Konuya ilişkin açıklama yapan Aksa Akrilik Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Cengiz Taş, şirketin geçeceği yeni çalışma modeline yönelik yürütülen çalışma sonuçlarına dikkat çekti.

Araştırmalara göre güncellenen çalışma sistemlerinin çalışanlar üzerinde pek çok olumlu sonucu olduğunu söyledi.

Deneme Yanılma Yöntemine göre Yeni Model Kalıcı Olacak

Bu sistemde üretkenlik ve verimliliğin maksimize edildiğine vurgu yapan Taş, deneme yanılma yöntemine göre yeni modelin kalıcı olup olmayacağına karar vereceklerini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Taş, “3 ay süre ile haftada 4 gün mesai sistemini deneyerek iş dünyasına örnek olacağız. 1450 çalışanımızdan fazla mesai ücreti almayan yaklaşık 200 çalışanımıza uyarlanacak uygulamamız sonrası sonuçları duyuracağız” dedi.

“Pilot Uygulamada 2 Gün Evden Çalışma Sistemi de Devam Edecek”

Yeni mesai modelinin yeni yıl itibarıyla 1 Ocak- 31 Mart 2023 tarihleri arasında uygulanacağı bilgisini paylaşan Taş şöyle konuştu:

“Yapılacak pilot uygulamanın iş sonuçlarımızın kalitesini artırarak katkı sağlayacağına inanıyoruz. Ayrıca süregelen haftada 2 gün evden çalışma sistemimiz de devam edecek.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.