Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de Haftada 4 Gün Çalışma Denemesi Benimseniyor

Haftada dört gün çalışma denemesine katılan birçok İngiliz firma, süreç sonunda uygulamayı kalıcı hale getirmeyi planlıyor. İşte detaylar;
İngiltere’de Haftada 4 Gün Çalışma Denemesi Benimseniyor
HABER GİRİŞ

4 Day Week Global adlı 2022’nin başlarında başlayan ve kâr amacı gütmeyen kurum, Birleşik Krallık’taki altı aylık denemesinin yarısında verimliliğin ve performansın arttığını gözlemledi. Şu ana kadar dört haftalık sürecini tamamlayan uygulama devam ediyor.

Kurum tarafından yapılan açıklamada 70’den fazla şirketin katıldığı söylenen pilot uygulamada bir anketin düzenlendiği ve 41 şirketin ankete katılarak olumlu dönüşler alındığı bildirildi.

Ankete katılan şirketlerin yüzde 86’sı deneme süresinden sonra dört günlük hafta politikasını sürdürmeyi devam ettireceği belirtti. Firmaların yüzde 95’i ise verimliliğin aynı kaldığını veya arttığını kaydetti.

İngiltere’de 2022 yılının sonunda tamamlanacak olan çalışmanın sonuçlarının Cambridge Üniversitesi, Oxford Üniversitesi ve Boston College’dan araştırmacılar tarafından değerlendirileceği açıklandı.

Uygulama Kişiyi Tazelenmiş Hissettiriyor!

Açıklamada Trio Media CEO’su Claire Daniels, “Dört günlük haftalık deneme şu ana kadar bizim için son derece başarılı oldu. Verimlilik yüksek kaldı, ekip için sağlıkta bir artış ve işimizin finansal olarak yüzde 44 daha iyi performans göstermesi.” diyerek çalışma hakkında yorumlarını aktardı.

GCM Yatırım Banner

Yaz boyunca su verimliliğinde önemli bir yol katedildiğini söyleyen Waterwise’ın Genel Müdürü Nicci Russell, “Su verimliliği bizim ekmek ve tereyağımızdır.” dedi.

Uygulamanın iş yükünü artırdığını yine de dört günlük haftaya ve standart çalışma saatlerine bağlı kalındığını paylaştı.

Herkesin ofis dışında geçirilen fazla günü sevdiğinin altını çizen Russell, tazelenmiş olarak geri döndüklerini vurguladı. Pilot uygulamanın sağlık için de katkı sağladığına işaret ederek, daha üretken olduklarını ekledi.

Pilot Uygulama Haziran’da Başladı

Haziran başında 6 aylığına başlayan pilot uygulama, haftada 4 gün mesai kapsamında çalışanların çalışma saatlerinin yüzde 20 oranında kısaltıldığı açıklanmıştı.

Uygulama katılan 70 şirketten 3 bin 300 personelin maaşlarında herhangi bir değişiklik yapılmayacağı öğrenilmişti. Pilot uygulamanın çevre ve cinsiyet eşitliği üzerindeki etkileri de ölçüleceğine yer verilmişti.

4 Day Week Global’in Üst Düzey Yöneticisi Joe O’Connor 4 gün çalışma uygulamasıyla alakalı yaptığı açıklamada şöyle konuşmuştu:

“Kovid-19 salgınını geride bırakırken, giderek daha fazla şirket bunun farkına varıyor. Rekabet için yeni sınır, yaşam kalitesidir ve daha az saat, çıktı odaklı çalışma, şirketlere rekabet avantajı sağlamanın aracıdır.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.