Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye Ziyareti Öncesi Fransa Dışişleri Bakanı Gündemde

Fransa Dışişleri Bakanı, Türkiye’nin Rusya-Ukrayna savaşında coğrafi konumu nedeniyle bölgede aktif rol oynadığını söyledi. İşte detaylar;
Türkiye Ziyareti Öncesi Fransa Dışişleri Bakanı Gündemde
HABER GİRİŞ

Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna bugün Türkiye’ye gideceğini söyledi. Ukrayna’daki savaşa yönelik olumlu eylemini sürdürmeye ve Birleşmiş Milletler ile tutarlı kalmaya teşvik edeceğini duyurdu.

Fransa’nın RTL radyosunda konuk olan Colonna, “Bu öğleden sonra Ankara ve İstanbul’a kendim gideceğim.” diyerek görüşmelerin yapılacağını bildirdi.

Tahıl ihracatına çözüm bulmak için Türkiye’nin gösterdiği çabaları işaret eden Colonna, bu anlamda ülkenin teşvik edilmesi gerektiğini ekleyerek şöyle konuştu:

“Bölgede aktif rol oynayan, bazen olumlu bir rol oynayan, Türkiye onu bu yönde teşvik etmeli ve Birleşmiş Milletler’in çabalarıyla tutarlı kalmasını sağlamalıyız. ”

Ülkeler Kendini Kullandırmamalı

Türkiye’nin Rusya’ya yönelik bir yaptırım politikası benimsemediğine işaret eden Colonna, Avrupa ülkelerinin, ABD’nin ve diğer ortakların ülkeye yönelik yaptırım kararı aldıklarını kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Benimsenen yaptırımların bozulmaması için ülkelerin kendini kullandırmaması gerektiğini vurgulayan Colonna şöyle konuştu:

“Kendileri için yaptırımları olmayan ülkelerin (Türkiye) uluslararası toplumun büyük bir çoğunluğu tarafından benimsenen yaptırımları atlatmakta bir platform olarak kullanılmamasını sağlamak önemlidir. ”

Rusya’ya uygulanan yaptırımların işe yaradığını aktaran Colonna, Rus hidrokarbonlarına olan bağımlılığı azalttıkça yaptırımların daha fazla etkili olacağını açıkladı.

Bakanı Catherine Colonna Rusya’nın savaş çabalarının finanse etme yeteneğinin bu durumun azalttığına ve daha başka yaptırımların da gündeme alınabileceğini söyleyerek dikkat çekti.

Avrupa Birliği’nin Rus ekonomisini engellemek için bir dizi önlem almasından sonra, ” Bireysel yaptırımlar da dahil olmak üzere başka yaptırım olasılıkları da var.” dedi.

Türkiye Zaporijya Nükleer Santrali Konusunda da Kolaylaştırıcı Rol Oynayacak

Konuşmaların öncesinde, Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi gerçekleştirmişti. Liderlerin görüşmesinde, Türkiye-Rusya ilişkilerinin yanı sıra tahıl ihracı ve Zaporijya Nükleer Santraline dair gelişmeler konuşulmuştu.

Yapılan açıklamada, Karadeniz’de oluşturulan tahıl koridoru anlaşmasında olduğu gibi Zaporijya Nükleer Santrali konusunda da Türkiye’nin kolaylaştırıcı rol oynayabileceği ifade edilmişti.

İki lider gündemlerindeki diğer hususlarla birlikte tüm konuların 15-16 Eylül’de Şanghay İşbirliği Teşkilatı Zirvesi’nde vesilesiyle bir araya gelinip Semerkant’taki görüşmede ele alacağı bildirilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.