Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan ve Putin, Zaporijya ile Tahıl İhracı Konularını Görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede Zaporijya'daki nükleer santral ve tahıl ihracı konuları ele alındı.
Erdoğan ve Putin, Zaporijya ile Tahıl İhracı Konularını Görüştü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüşme gerçekleştirdi. Liderlerin görüşmesinde, Türkiye-Rusya ilişkilerinin yanı sıra tahıl ihracı ve Zaporijya Nükleer Santraline dair gelişmeler konuşuldu.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Erdoğan ve Putin görüşmesinde bölgesel konuların ele alındığı bildirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, Mersin’deki Akkuyu Nükleer Santralinin planlandığı şekilde ilerlemesi noktasında kararlılıklarını belirttiler.

Karadeniz’de oluşturulan tahıl koridoru anlaşmasında olduğu gibi Zaporijya Nükleer Santrali konusunda da Türkiye olarak kolaylaştırıcı rol oynayabileceklerini ifade etti.

İki liderin telefon görüşmesinde, gündemlerindeki diğer hususlarla birlikte tüm bu konuları, 15-16 Eylül’de Şanghay İşbirliği Teşkilatı Zirvesi vesilesiyle bira raya gelecekleri Semerkant’taki görüşmede ele alacağı kaydedildi. ele alma konusunda mutabık kaldı.

Erdoğan’dan Gorbaçov için Taziye

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin’e, geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden eski Sovyetler Birliği’nin son devlet başkanı Mihail Gorbaçov’un vefatı dolayısıyla taziyelerini iletti.

GCM Yatırım Banner

Kremlin’in açıklamasında, “Türk lider, SSCB’nin eski devlet Başkanı Mihail Gorbaçov’un ölümü nedeniyle taziyelerini iletirken Rusya ve dünyanın yakın tarihindeki önemli rolünde dikkat çekti” ifadeleri kullanıldı.

5 Ağustos’ta, Rusya’nın Soçi kentinde gerçekleşen yüz yüze görüşmenin de değerlendirildiği belirtilen açıklamada, Rusya ve Türkiye arasındaki çok yönlü işbirliğinin daha da geliştirilmesi konularının ele alındığı bildirildi.

Enerji sektöründe ortak stratejik projelerin teşviki de dahil olmak üzere ticari ve ekonomik bağları genişletme niyetlerinin vurgulandığı ifade edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.