Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye Yüzde 4’lük Büyümeyle OECD Arasında 2. Sırada Yer Aldı

TÜİK ve OECD rakamlarına göre Türkiye büyüme oranıyla OECD arasında 2. sırada, G20 ülkeleri arasında 3. sırada yer aldı. İşte detaylar;
Türkiye Yüzde 4’lük Büyümeyle OECD Arasında 2. Sırada Yer Aldı
HABER GİRİŞ

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden yola çıkılarak hazırlanan sıralamaya göre Türkiye 2023’ün ilk çeyreğinde ekonomik büyümesini 11 çeyrek boyunca devam ettirdi.

Gün içinde TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Türkiye, 2023’ün Ocak-Mart döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 büyüdü. Bu büyüme oranına göre Türkiye Avrupa Birliği ve OECD ülkeleri arasında ikinci, G20 ülkeleri arasında üçüncü sırada yer aldı.

İrlanda OECD ülkeleri arasında yılın ilk çeyreğinde yüzde 6,4 büyüyerek ilk sırada yer aldı. İrlanda’yı Türkiye, İsrail, Kosta Rika ve İspanya takip etti.

OECD’de ekonomisi en çok küçülen ülke 3,6 ile Litvanya olurken bunu yüzde 0,7 küçülmeyle Şili, yüzde 0,5 küçülmeyle Almanya izledi.

G20’de Zirvede Endonezya Var

İlk çeyrek verilerine bakıldığında G20 ülkeleri arasında en yüksek büyüyen ülke Endonezya oldu. Bunu yüzde 4,5 ile Çin, yüzde 4 ile Türkiye, yüzde 3,9 ile Suudi Arabistan takip etti.

GCM Yatırım Banner

Uzun süredir büyük yaptırımlara maruz kalan ve savaş içerisinde olan Rusya ise yüzde 1,9 küçüldü.

Avrupa Birliği ülkelerine bakıldığında ise İrlanda büyüme oranı açısından ilk sırada yer alırken Türkiye hemen arkasında 2. sıraya konumlandı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.