Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türkiye Yemen’deki Türk Varlığına Yönelik Saldırıyı Kınadı

Dışişleri Bakanlığı, Yemen'deki Türk varlığına Husi unsurlarınca gerçekleştirilen ve şehitlikte tahribata yol açan saldırıyı kınadı. Detaylar aşağıda;
Türkiye Yemen’deki Türk Varlığına Yönelik Saldırıyı Kınadı
HABER GİRİŞ

Dışişleri Bakanlığı, Yemen’de Sana Türk Şehitlik Anıtı’na düzenlenen saldırıyı kınadı. Yapılan resmi açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Sana Türk Şehitlik Anıtı’na 12 Mart sabahı Husi unsurlarınca gerçekleştirilen ve şehitliğimizde tahribata yol açan hain saldırıyı şiddetle kınıyoruz.”

Bununla birlikte Yemen ile ortak tarihimizin ve köklü ilişkilerimizin nişanesi olan Yemen’deki Türk varlığına saygısızlık yapılmasının asla kabul edilemeyeceği belirtildi.

Şehitlikte oluşan hasarın onarılmasını ve faillerin bir an önce cezalandırılmasının beklendiği aktarıldı. Bakanlık açıklamasını şu ifadelerle bitirdi: “Bu, hain saldırının dost ve kardeş Yemen halkı tarafından da lanetleneceğine şüphe duymuyoruz.”

Yemen Türk Şehitliği, Yemen’in başkenti San’a’da bulunan bir anıt mezardır.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Yenileme çalışmalarının ardından 2011 yılında açılan Türk Şehitliği, I. Dünya Savaşı sırasında ölen askerlerin mezarlarını barındırmakta ve Osmanlı İmparatorluğu’nun Yemen’deki dört asırlık varlığını anmaktadır.

Günümüzde Yemen Silahlı Kuvvetleri’nin genelkurmay karargâhı olan eski Osmanlı Ordusu kışlalarının yanında yer almaktadır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.