Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye Umman’dan Gaz Alacak! Mart Ayında İndirim Gelebilir

Bakan Dönmez, Umman ile doğalgaz anlaşması imzalandığını duyurdu ve önümüzdeki aylarda elektrik ve doğalgaza indirim gelebileceğini söyledi.
Türkiye Umman’dan Gaz Alacak! Mart Ayında İndirim Gelebilir
HABER GİRİŞ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Enerjide Türkiye Yüzyılı Zirvesi’nde açıklamalarda bulunarak Umman ile yeni bir doğalgaz anlaşması yapıldığını duyurdu. Yıllık bazda 1,4 milyar metreküplük gaz tedarik edileceğini, anlaşmanın geçerliliğinin 10 yıl olacağını belirtti.

Dönmez, Mart ayında elektrik ve doğalgaz fiyatlarında indirim olabileceğine işaret ederken Karadeniz gazı ile ilgili de konuştu. Rezervin 30 yıllık ihtiyacı karşılayacak büyüklükte olduğunu, yeni keşiflerle bu sürenin daha da uzayacağını aktardı.

Karadeniz’de deniz tabanına yerleştirilecek toplam 42 ünitenin 33’ünü deniz tabanına indirdiklerini, denizden gelecek gazı karada işleyecek Doğal Gaz İşleme Tesisi’nin inşaatının yüzde 90 oranında tamamlandığını paylaştı. Tesisin devreye alınması için gerekli fonksiyon testlerine de aşama aşama başladıklarını kaydetti.

“İndirim Olarak Yansıtacağız”

Bakan Dönmez, müjdelerin devamı geldikçe ve dünyadaki fiyat oynaklığı azalmaya başladıkça bunları indirim olarak vatandaşlara yansıtacaklarını bildirdi.

Fiyatlardaki düşüşün sürmesi durumunda Mart ayı içerisinde bir indirim olabileceğini sözlerine ekledi.

Şimdi Kayıt Olun

İstanbul’da 14-15 Şubat tarihlerinde İstanbul Gas Summit düzenleyeceklerini, Orta Doğu, Akdeniz, Hazar ve Orta Asya’nın kaynak ülkeleriyle, Avrupa’nın tüketici ülkelerini bir araya getireceklerini açıkladı. Zirvenin mottosunu ise “Geleceği Birlikte Güven Altına Almak” olarak belirlediklerini paylaştı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.