Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye Sigorta Yılın İlk Yarısında Sektör Liderliğini Sürdürdü

Türkiye Sigorta, yılın ilk 6 ayında aktif büyüklüğünü yüzde 62 arttırdı. İşte şirketin finansal sonuçları...
Türkiye Sigorta Yılın İlk Yarısında Sektör Liderliğini Sürdürdü
HABER GİRİŞ

Türkiye Sigorta yılın ikinci çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Buna göre 2023 yılının ilk 6 ayında Türkiye Sigorta’nın aktif büyüklüğü yıl sonuna göre yüzde 62 arttı. Rakam 45,6 milyar TL’ye yükseldi.

Şirketten yapılan açıklamada söz konusu dönemde pazar payı yüzde 13,14, prim üretimi ise 24,4 milyar lira olarak belirtildi. Böylece şirket yılın ilk yarısında sektör liderliğini sürdürdü.

Yılın ilk 6 ayında öz kaynaklarda yaklaşık yüzde 44 artış gerçekleşti. Rakam 9,2 milyar TL’ye ulaştı. Teknik karlılık ise geçen senenin aynı dönemine göre 22 kat arttı.

Geçen yılın Aralık verilerinde aktif karlılık yüzde 4 seviyesinde gerçekleşmişti.

Şirket, genel zararlar branşında yılın ilk yarısında 6 milyar 426 milyon TL’yi aşan bir üretim kaydetti. Böylece yüzde 30,83 pazar payı ile sektöründe birinci sırada yer aldı.

GCM Yatırım Banner

Türkiye Sigorta, yılın ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 191 büyüme ile 5,15 milyar TL prim üretti. Devlet destekli tarım sigortaları branşında ise yüzde 86,79 büyüme gösterdi.

Bunun yanında söz konusu dönemde geçen yıla göre en yüksek artışı ise yaklaşık yüzde 36,61 pazar payının bulunduğu ve 1,769 milyar TL prim ürettiği kaza branşında gerçekleşti.

Bu gelişmeler öncesinde Türkiye Sigorta, Sigortacılık Okulu projesini duyurdu. Söz konusu proje kapsamında hedefin sektöre yetişmiş insan kaynağı sağlamak ve sigortacılık mesleğinin dinamiklerini aktarmak olduğu bildirildi.

Kaynak:  AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın