Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye Pazarı Rus Kömürü Sevkiyatlarında Revaçta

Avrupa'nın, Rus kömürü ithalatına yönelik uyguladığı yaptırımlar sevkiyatları Türkiye, Hindistan, Çin ve Afrika'ya yöneltti. Detaylar haberin içerisinde;
Türkiye Pazarı Rus Kömürü Sevkiyatlarında Revaçta
HABER GİRİŞ

Avrupa’nın Rus kömürü ithalatına yaptırımlar uygulaması ile BloombergNEF’in Enerji Dönüşümü Yatırım Trendleri 2022 raporuna göre sevkiyatlar Türkiye, Hindistan, Çin ve Afrika’ya yöneldi. Ülkelerin alış fiyatlarında da büyük indirimler uygulandığına dikkat çekildi.

Raporda kömür sevkiyatlarının diğer ülkelerden satın alınan benzer kalitedeki kömürlere göre önemli ölçüde düşük fiyattan satıldığına işaret edildi. Türkiye’nin Eylül’de Rusya’dan aldığı kömüre ton başına 199 dolar verdiği kaydedildi.

Rusya Kömür İhracatında Yüzde 50 ile 60 Arasında İndirim Uyguluyor

Bloomberg haberine göre Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı Andrey Belousov Ekim ayındaki bir konuşmasında, “Kömür ihracatında yüzde 50 ile 60 indirim uyguluyoruz. Şirketlerimiz kömürü piyasa fiyatının yaklaşık yarı fiyatına satmak zorunda kalıyor. Ancak yine de kâr ediyorlar.” demişti.

Aynı kalitedeki kömürün, Kolombiya’dan yüzde 23 oranında daha ucuz olarak satın alındığının altı çizildi. Avrupa Birliği’nin (AB) Rus kömürüne yönelik uyguladığı sert yaptırımlar sonrasında Batılı şirketler Rusya’dan yapılacak ithalata mesafeli durmuşlardı.

AB Rus Kömürüne Uyguladığı Yaptırımları Hafifletti

Avrupa Birliği 21 Eylül’de Rusya’ya karşı uyguladığı yaptırımlar konusunda geri adım atmıştı. Rus kömürüne uygulanan yaptırımları hafifletme yoluna giden AB, diğer ülkelerin gıda ve enerji güvenliğini tehdit ettiği için bu yolu seçtiğini belirtmişti.

GCM Yatırım Banner

Daha önceden yaptırım listesinde olan kimi malların üçüncü ülkelere transfer edilmesine izin verilmişti. Transferi sağlanacak mallar; kömür, odun, çimento, gübre, hayvan yemi ve ilgili ürünler olarak sıralanmıştı.

Söz konusu transferin ise AB şirketleri vasıtasıyla ya da AB toprakları üzerinden transit geçiş yöntemiyle sağlanacağına dikkat çekilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.