Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türkiye OECD Ülkeleri Arasında En Yüksek Enflasyona Sahip

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü bölgesinde enflasyon 17 ayın en düşük seviyesine inerken, Türkiye ortalamanın çok üzerinde kaldı.
Türkiye OECD Ülkeleri Arasında En Yüksek Enflasyona Sahip
Son Güncelleme: 
Yorum

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), dün yayımladığı raporda Mayıs ayı tüketici fiyat endeksi rakamlarını açıkladı. Buna göre OECD ülkelerinde yıllık enflasyon enerji fiyatlarının gerilemesiyle yüzde 6,5’e indi. Bir önceki ay yüzde 7,4 oranında ölçülmüştü. Mayıs 2023’te gelinen seviye ise 2021 yılının Aralık ayından bu yana kaydedilen en düşük oran oldu.

Hollanda, Norveç ve Birleşik Krallık dışındaki tüm grup ülkelerinde enflasyon gerilerken Kosta Rika, Yunanistan ve Danimarka’da yüzde 3’ün altında kaldı. Macaristan ve Türkiye’de ise yüzde 20 oranın üzerinde seyretmeye devam etti.

Gıda ve enerji enflasyonu Nisan’daki yüzde 7,1’den düşerek yüzde 6,9’a indi. 33 OECD ülkesi için hizmet enflasyonu ortalaması yüzde 6’dan yüzde 5,7’ye geriledi. Enerji enflasyonu yüzde 5,1 oranında düşüş gösterirken, gıda enflasyonundaki artış yüzde 12,1’den yüzde 11’e geriledi.

En Yüksek Oran Türkiye, En Düşük Oran Kosta Rika’da

Oecd Ulkeleri Mayis Enflasyonu
Kaynak: OECD

Açıklanan verilere göre Türkiye Mayıs ayında yüzde 39,6 yıllık enflasyon ile OECD ülkeleri arasında en yüksek orana sahip. Onu yüzde 21,5 ile Macaristan, yüzde 13 ile Polonya, yüzde 12,4 ile Kolombiya izliyor.

Kosta Rika yüzde 0,9 ile en düşük enflasyon oranına sahip ülke olurken listede yer alan ülkelerden Slovenya yüzde 8,4, İngiltere yüzde 7,9, İtalya yüzde 7,6, Finlandiya yüzde 6,8, Almanya yüzde 6,1, Euro Bölgesi yüzde 6,1, Belçika yüzde 5,2, Fransa yüzde 5,1, G7 ülkeleri ortalaması yüzde 4,6, Amerika yüzde 4, Japonya yüzde 3,2 enflasyon oranına sahip.

Bugün TÜİK Tarafından Yeni Veriler Gelecek

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), saat 10.00’da Haziran ayı enflasyon rakamlarını açıklayacak. Medyan beklenti yıllık yüzde 39,47, aylık yüzde 4,84 oranında artması yönünde.

Anadolu Ajans (AA) finans anketine göre ise yıllık yüzde 38,20 oranı gelmesi bekleniyor.

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) tarafından Pazartesi günü açıklanan verilere göre ise enflasyon Haziran’da aylık yüzde 8,54, yıllık yüzde 108,58 oranında artış gösterdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu