Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AA Finans Anketi: Yıllık Enflasyon Yüzde 38,20’ye Düşecek

5 Temmuz’da açıklanacak enflasyon verilerine yönelik tahminler gelmeye devam ediyor. Ekonomistler beklentilerini paylaştı. İşte detaylar;
AA Finans Anketi: Yıllık Enflasyon Yüzde 38,20’ye Düşecek
Yorum

Anadolu Ajansı Finans’a değerlendirmelerini paylaşan 10 ekonomist, enflasyonla ilgili beklentilerini paylaştı. Enflasyon rakamları Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 5 Temmuz Çarşamba günü açıklanacak. Haziran ayı için tahminlerini belirten ekonomistlerin enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 3,91 seviyesinde oldu.

Ankete katılan ekonomistlerin beklentileri en düşük yüzde 2,25, en yüksek yüzde 4,85 aralığında yer aldı. Ekonomistler bir önceki ay yüzde 39,59 olan yıllık enflasyonun yüzde 38,2 düzeyine ineceğini düşünüyor.

2023’ün sonuna yönelik tahminler ise yüzde 47,32’den yüzde 42,07’ye düştü. Mayıs’ta tüketici fiyat endeksi bir önceki aya göre yüzde 0,04 artmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 Temmuz’da yaptığı açıklamada 5 Temmuz’da açıklanacak enflasyon verileriyle birlikte memurlara ve emeklilere verilen sözlerin yerine getirileceğini duyurmuştu. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu