Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye Mart Enflasyonu ile Dünyada İlk Sıralarda

Son rakamlar Türkiye’nin enflasyon Mart ayı enflasyon rakamları ile Afrika ülkelerini geride bıraktığını gösterdi. Ayrıntılar haberde…
Türkiye Mart Enflasyonu ile Dünyada İlk Sıralarda
HABER GİRİŞ

Türkiye’de son dönemde açıklanan enflasyon rakamları, küresel ölçekte de çok sayıda ülkeyi geride bırakmasına neden oluyor.

Trading Economics’teki son enflasyon verilerine göre, dünyada yıllık enflasyonun en yüksek olduğu ülke açık ara Arjantin oldu. Bu ülkede Mart 2024’te yıllık enflasyon yüzde 288 olurken, onu yüzde 140 ile Suriye ve yüzde 123 ile Lübnan takip etti.

Türkiye ise Mart ayı itibarıyla yüzde 68,5 ile dördüncü sırada yer aldı. Venezuela yüzde 67,8 ile hemen Türkiye’nin ardından beşinci sırada bulunuyor. Yıllık enflasyon dünyada sadece yedi ülkede yüzde 50’den daha yüksek olurken,

Listenin tamamına bakıldığında Türkiye’nin Avrupa’da açık ara enflasyonun en yüksek olduğu ülke olduğu görülüyor. AB üyesi veya aday ülkeler içinde Türkiye’den sonra enflasyonun en yüksek olduğu ülke yüzde 6,6 ile Romanya geliyor.

Son verilere göre Türkiye’nin üstünde yer alan Afrika bulunmuyor. Sudan yüzde 63,3 ile altıncı sırada yer alırken, diğer bazı ülkelerde ise yıllık enflasyon oranı şöyle: Zimbabve yüzde 55,3; Etiyopya yüzde 26,2; Pakistan yüzde 20,7.

GCM Yatırım Banner

TÜİK tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye’de enflasyon Mart ayında yıllık bazda yüzde 68,50 olarak gerçekleşti. Aylık bazdaki artış ise yüzde 3,16 olarak açıklanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın