Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye Kraliçe’nin Cenazesine 1,5 Milyon Karanfil Gönderiyor

Kraliçe Elizabeth'in vefatının yankıları sürüyor. 10 güne yayılan cenaze töreni için Türkiye’den 1,5 milyon karanfil gönderilecek. Detaylar haberde;
Türkiye Kraliçe’nin Cenazesine 1,5 Milyon Karanfil Gönderiyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in vefatının ardından ülkede yas ve cenaze etkinlikleri devam ediyor. 10 gün boyunca devam edecek cenaze töreni için resmi tatil ilan edildi. Cenazenin başkent Londra’daki Westminster Abbey kilisesinde 19 Eylül Pazartesi günü yapılacağı bildirildi. Cenaze programı için ise Türkiye’den çiçek talep edildi.

İngiltere’nin talebi üzerine Kesme çiçek üretiminde Türkiye’de ilk sıralarda yer alan Antalya ve Isparta’da siparişler yüzde 90 arttı.

Londra’ya yapılacak karanfil sevkiyatının en az 1,5 milyon dalı bulacağı, sevkiyatlarda ise TIR yerine kargo uçakların kullanılacağı öğrenildi.

8 Eylül’de vefat eden Elizabeth’in ölüm tarihi, Isparta bölgesindeki yayla üretiminin son dönemiyle çakıştığı için çalışanlar bu hafta itibarıyla mesaiye kaldı. Siparişlerin yetişmesi için çalışan sayısı yüzde 50, mesai saatleri ise 2’şer saat arttı.

Kesme Çiçek İhracatında İngiltere Birinci Oldu

Kesme çiçek ihracatında İngiltere ilk sıraya yükseldi. Halk TV’ye konuşan Antalya Ticaret Borsası (ATB) Meclisi ile Kesme Çiçek ve Süs Bitkileri Meslek Komitesi üyesi Selçuk Çelebi, Kraliçe’nin ölüm haberinin ardından 8 Eylül akşamı İngiltere’deki müşterilerinden ekstra çiçek siparişleri almaya başladıklarını aktardı.

GCM Yatırım Banner

10 güne yayılan cenaze töreninin ardından da yaklaşık 1 ay boyunca bu hareketliliğin sürmesini beklediklerini ifade etti. Çelebi’nin açıklaması şöyle:

“Ülkede gerçekleşecek olan ulusal yas ve cenaze programının 10 gün süreceği belirtiliyor. Ancak içinde bulunduğumuz dönem Antalya’da kesme çiçek üretimi yok, Isparta’da yayla üretiminin de azaldığı bir dönem geldi. Bu dönem üretim boşluğumuzdan dolayı bu sipariş artışının yüzde 40-50’sini karşılamaya çalışıyoruz.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.