Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye Karbon Nötr Hedefine Nükleer Enerjiyle Ulaşacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar, nükleer enerjinin 2053'e kadar karbon nötr hedefine ulaşmada hayati rol oynayacağına dikkat çekti. İşte detaylar;
Türkiye Karbon Nötr Hedefine Nükleer Enerjiyle Ulaşacak
HABER GİRİŞ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) Avusturya’nın başkenti Viyana’da gerçekleştirdiği 67. Genel Kurulu’na video mesaj gönderdi. Bayraktar, mesajında 6 Şubat tarihli destekleri sebebiyle UAEA’ya teşekkür etti.

Nükleer enerjinin 2053’e kadar karbon nötr hedefine ulaşmada hayati rol oynayacağına işaret ederek, şu şekilde devam etti;

“Türkiye, Ulusal Enerji Planı çerçevesinde 2035’e kadar enerji portföyüne 7,2 gigavat, 2050 sonuna kadar 20 gigavattan fazla nükleer enerji kapasitesi eklemeyi planlıyor.”

Türkiye’nin enerji alanında yeni hedeflere odaklandığını söyleyen Bayraktar, enerji sektöründe en önemli önceliklerinin sürdürülebilir enerji politikalarını geliştirmek olduğunu vurguladı.

Akkuyu, Dünyadaki Mevcut En Büyük Nükleer İnşaat Sahası

Nükleer enerjinin 2053’e kadar karbon nötre ulaşmak için hayati bir rol oynayacağı yönünde değerlendirmede bulunarak, Türkiye’nin Akkuyu’da inşa edilen nükleer güç santralinin dünyadaki mevcut en büyük nükleer inşaat sahası olduğunu bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Akkuyu’daki ilk reaktörün 2024’ün sonunda devreye alınmasının planlandığını paylaşan Bakan Bayraktar, Türkiye’nin küçük modüler reaktör alanındaki gelişmeleri de yakından takip ettiğinin altını çizdi. Ayrıca, SMR’leri de enerji portföyüne dahil etmek istediğini kaydetti.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.