Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye İran’la Doğal Gaz Bağını Koparmaya Yakın!

Cari açıkta en büyük payı oluşturan ithal enerjiye ilişkin iyi haberler geldi. Doğal gaz ithalatında gerileme yaşandığı görülürken verilerdeki İran detayı dikkat çekti.
Türkiye İran’la Doğal Gaz Bağını Koparmaya Yakın!
HABER GİRİŞ

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) doğal gaz piyasası sektör raporunda Ağustos ayına ilişkin doğal gaz ithalatı verileri dikkat çekti. Buna göre Türkiye’nin Ağustos ayında doğal gaz ithalatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,5 düşüş göstererek 3 milyar 681 milyon 350 bin metreküp seviyesine geriledi.

Türkiye’nin dışarıdan aldığı doğal gazda yine Rusya önce çıktı. Söz konusu dönemde 2 milyar 269 milyon 930 bin metreküple Rus gazı ithal edildi.

Doğal gaz ithalatında Rusya’yı, 937 milyon 700 bin metreküple Azerbaycan ve 399 milyon 840 bin metreküple Cezayir izledi.

İran’dan Yapılan Doğal Gaz İthalatı Yüzde 90’ın Üzerinde Azaldı

Türkiye’nin enerji alımına ağırlık verdiği 3 ülkede ithalat oranlarında artış yaşandı.

Azerbaycan’dan doğal gaz ithalatında artış yüzde 74 olurken bu oran Cezayir için yüzde 35 ve Rusya için 7,4 oldu.

GCM Yatırım Banner

Verilerde dikkat çeken bir detay da Türkiye’nin sınır komşusundan geldi. Türkiye, İran’dan aldığı doğal gazı ciddi şekilde düşürdü.

Ağustos ayında İran’dan yapılan doğal gaz ithalatı yüzde 91,8 oranında azaldı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.