Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye Geri Adım Atmıyor: İsveç Sözünü Tutacak

Üçlü muhtıra kapsamında İsveç heyetiyle toplantı düzenlendi. Görüşmede Türkiye, terör örgütü mensuplarının iadesinde ısrarını sürdürdü.
Türkiye Geri Adım Atmıyor: İsveç Sözünü Tutacak
HABER GİRİŞ

İsveç Adalet Bakanlığı yetkilileri, bugün Ankara’ya geldi. NATO Madrid Zirvesi’nde 28 Haziran 2022 tarihinde Türkiye, Finlandiya ve İsveç arasında imzalanan üçlü muhtıranın görüşüldüğü Daimi Ortak Mekanizma toplantısı yapıldı. Türkiye ve İsveç arasında pazarlık konusu olan terör örgütü üyelerinin iadesi meselesi yüz yüze görüşüldü.

Türkiye ve İsveç’ten adalet bakanlıklarının bir araya geldiği toplantıda Türkiye tarafı, İsveç’ten iadesi istenen PKK ve FETÖ terör örgütü üyelerine ilişkin iade dosyalarını masaya yatırdı.

Daha önce de aynı talepte bulunan Adalet Bakanlığı, iadesi reddedilen isimler için ısrarını sürdürdü. 7 saat sürdüğü öğrenilen toplantıda, Adalet Bakanlığı heyetine Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürü Kasım Çiçek başkanlık etti.

Türkiye’nin iade talebini yinelediği isimler arasında, FETÖ terör örgütü üyesi olduğu iddia edilen Harun Tokak, Yılmaz Aytan, Murat Çetiner, Alperen Melikhan Doğan, Bülent Keneş,
Orhen Er ve Harun Ayvaz’ın yer aldığı açıklandı.

İki ülkeden yetkililerin hangi isimlerde anlaşma sağladığı henüz açıklanmadı.

GCM Yatırım Banner

İsveç: Hiçbir Kürt Türkiye’ye Teslim Edilmeyecek

İsveç’in eski Başbakanı Magdalena Andersson, geçen ay istifa etmeden önce yaptığı açıklamada, Türkiye ile yürütülen NATO müzakerelerini kritik dönemece sokacak bir çıkışta bulunmuştu.

Kürtlerin haklarını savunmaya devam edeceklerini söyleyen Andersson, Türkiye’ye iadesi istenen vatandaşların teslim edilmeyeceğini açıklamıştı.

Müzakereler PKK Bayrağı Skandalıyla Çıkmaza Girdi

Türkiye ile imzaladıkları üçlü memorandumda İsveç ile Finlandiya, PKK ve uzantılarıyla mücadelede Türkiye ile tam işbirliği sözü vermişti. İsveç tarafının verdiği sözden bir ay sonra PKK bayrağı skandalı gündeme düşmüştü.

7 Temmuz’da Sol Parti üyesi üç milletvekili, terör örgütü YPG/PKK’yı simgeleyen bayraklarla poz verip sosyal medyada paylaşıma sunmuştu.

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde konuya ilişkin açıklamasında, NATO üyeliğinde kilit rol oynayan Türkiye ile müzakerelerin çıkmaza girdiğini açıklamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.