Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye Enerji Alanında Bir Ülkeyle Daha İşi Büyütüyor

BOTAŞ ile Cezayir'in milli petrol ve gaz şirketi Sonatrach arasında sıvılaştırılmış doğal gaz alanında olumlu görüşme yapıldı.
Türkiye Enerji Alanında Bir Ülkeyle Daha İşi Büyütüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Enerji sektörü tüm dünyada herkesin en çok bağımlı olduğu, olmazsa olmaz faktörlerden birisi. Savaş gibi jeopolitik gerilim durumlarında ilk etkilenen kalemlerden biri olan enerji fiyatları enflasyon üzerinde de doğrudan yukarı yönde baskı yaratıyor.

Bu nedenle arz seviyesi her ülke için çok önemli. Türkiye de enerji alanında yaptığı anlaşmaları ve ortaklıkları her geçen gün daha da büyütmeye devam ediyor.

Cezayir’in milli petrol ve gaz şirketi Sonatrach ile Türkiye Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) arasında bu alanda yeni bir görüşme yapıldı.

Sonatrach’tan yapılan yazılı açıklamada, şirketin Genel Müdürü Reşit Haşişi ile BOTAŞ Genel Müdürü Abdulvahit Fidan’ın Cezayir’de bir araya geldiği söylendi.

Bu görüşmede Sonatrach ile BOTAŞ arasında sıvılaştırılmış doğal gaz alım satımına ilişkin sözleşmeler çerçevesinde mevcut uzun vadeli ticari ilişkilerin değerlendirildiği açıklandı.

GCM Yatırım Banner

Türkiye ile Cezayir Arasında Ticari İlişkiler Güçlendiriliyor

Yapılan görüşme kapsamında her iki tarafın da ilişkileri güçlendirme konusunda hem fikir olduğu belirtildi.

Açıklamada “Hatırlatmak gerekirse BOTAŞ, Türkiye pazarına gaz tedarik etme konusunda uzmanlaşmış halka açık bir şirkettir. SONATRACH, 1988 yılından bu yana, özellikle Cezayir LNG’sini almak üzere inşa edilen Marmara terminali aracılığıyla, BOTAŞ Şirketine LNG tedarik etmektedir.” ifadesine yer verildi.

Toplantıda iki ülkenin ortaklıklarını genişletme ve yeni iş fırsatlarını keşfetme olasılığını tartıştığı belirtilirken, Cezayir’in 2020 yılında Türkiye’ye yıllık 5,4 milyar metreküpe ulaşan miktarda sıvılaştırılmış doğal gaz tedarikine ilişkin sözleşmeyi 2024 yılına kadar uzatma kararı aldığı bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.