Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye Ekonomisi için Gelecek Yıl Kritik Tarih Mart 2024 Olabilir!

2023 yılının artık son günleri yaşanırken gelecek yıl Türkiye ve dünya ekonomisinde ne gibi gelişmeler bekleniyor? 2024 yılı senaryoları neler? İşte detaylar...
Türkiye Ekonomisi için Gelecek Yıl Kritik Tarih Mart 2024 Olabilir!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

2024 yılına girmeye hazırlanırken Türkiye ekonomisi ve küresel ekonomiyi yeni yılda etkileyebilecek önemli gelişmeler, kritik tarihler takip ediliyor. Uzmanlar, yeni yılda ülke ekonomilerini etkileyebilecek önemli gelişmeleri ve olası sonuçlarını analiz etmeye başladı.

Dünya ekonomi yazarı Şevket Sayılgan bugünkü “2023 yılı biterken 2024 yılında Türkiye ve dünya ekonomisinde beklentiler” başlıklı yazısında olası yeni yıl senaryolarını mercek altına aldı.

Türkiye ve dünya eko­nomisindeki durumun, ekonomik gelişme­ler, politik kararlar, uluslararası ilişkiler ve teknolojik ilerlemelere bağlı olarak değişkenlik gösterebileceğini söyleyen Sayılgan, mevcut veriler ve eğilimlerin bazı olası senaryoları işaret ettiğini belirtti.

Öncelikle Türkiye ekonomisine ilişkin beklentilerinden bahsederken yeni yılda ülke ekonomisinde büyü­me beklentilerinin oldukça iyimser olduğunu, özellikle inşaat, turizm, sanayi ve teknoloji alanlarında yapılacak yatırımların etkisiyle ekonomik büyümenin bir durgun­luğa düşmesinin engelleneceğini düşündüğünü ifade etti.

Yeni yılın ilk yarısında yavaşlayan bir ekonomi beklentisine sahip olan ekonomist, yılın ikinci yarısının ise olumlu beklentiler çerçeve­sinde iyimser bir piyasa ortamını sunmasını beklediğini dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Mart 2024 sonrası ekonomi politikalarının ve kadrosunun devam edip etmeyeceğinin gidişatı etkileyebilecek önemli bir dönem olduğunu belirtirken bu konuda bir kırılma yaşanmadığı durumda yılın ikinci yarısında daha iyimser ve sürdürülebilir bir ekonomik ya­pı oluşacağını söyledi.

Mali yönetimin sıkı para politikaları uygulaması ve ma­li disiplini koruması halinde enflasyon oranının kontrol altında tutulmasını beklediğinin altını çizdi.

Küresel Ekonomi Beklentileri

Küresel ekonomi açısından bakıldığında Çin, Hindistan, Amerika Birleşik Devletleri gibi dünyanın dev eko­nomilerinin büyümesinin, küresel ekonominin ge­nel büyüme eğilimini etkileyeceğini ve ABD gibi ülkelerdeki faiz kararlarının yavaşlayan bir global ticareti ortaya çıkarabileceğini belirtti.

Dünya çağında dijital ekono­minin gelişimine değinirken yapay zeka (AI), blok zinciri, nesnelerin interneti gibi gelecek tekno­lojilerinin gelişiminin, iş modellerinin değişmesi­ne ve yeni pazar fırsatlarının ortaya çıkma­sına yol açabileceğine dikkat çekti.

Sayılgan, küresel ekonomiyi etkileyecek riskleri ise ticaret savaşları, politik belirsizlikler, doğal afetler gibi faktör­ler ve uluslararası ilişkilerdeki gerilimler olarak sıraladı.

Bu unsurları göz önünde bulundurarak işletmelere bazı tavsiyeler de sunan ekonomist, dış ve iç talepteki yavaşlama olasılığının artmasına bağlı olarak sipariş esaslı üretim ve satışın önceliklendi­rilmesi ve riskli görülen satışlardan kaçınılması gerektiğini ifade etti.

Nakit ihtiyacının yeni yılın ortalarına kadar artarak devam etmesini beklediğini söylerken faizle­rin de Mart ayına kadar yükseleceğini düşündüğünü belirtti. Öz kaynak ağırlıklı yatırımların önceliklen­dirilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.