Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye Ekonomisi Büyüyecek mi? BETAM Açıkladı

BETAM bugün Türkiye ekonomisinin 2023'ün 4'üncü çeyreğine ilişkin büyüme ve çeşitli sektörlere dair kritik verileri paylaştı. Detaylar haberde;
Türkiye Ekonomisi Büyüyecek mi? BETAM Açıkladı
HABER GİRİŞ

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) bugün Ocak 2024 dönemine ilişkin ekonomik büyüme ve tahminlerini paylaştı. Türkiye ekonomisinin 2023’ün dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4,4 oranında büyüyeceğini tahmin etti.

Söz konusu tahmini kesinleşen Ekim, Kasım ve kısmen açıklanan Aralık ayı gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) öncü göstergelerine göre hesaplandığı belirtildi.

Ancak BETAM, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış verilere göre GSYH’nin bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0,7 oranında azalacağına işaret etti.

Araştırma merkezi, tüketim malları ithalatında dikkat çeken bir artış yaşanırken tüketim öncü göstergelerinde genel bir düşüş bekliyor.

Tüketim malları ithalatında yüzde 7’lik bir artış gözlemleyen BETAM, konut kredilerinde ise yüzde 23,5’lik bir azalma öngördü. Tüketici kredileri, kredi kartları ve kamu tüketim harcamalarında ise artışların devam edeceği belirtti.

GCM Yatırım Banner

Üretim Beklentileri Pozitif

Üretim beklentilerinde ise olumlu bir tablo olduğu aktarılan raporda, kamu yatırım harcamalarında yüzde 8,5’lik bir artış öngörüldü. Diğer yatırım öncü göstergelerinde ise değişken bir tablo olduğu vurgulandı.

Buna karşılık yatırım malı ithalatının, bir önceki çeyreğe göre ivme kaybetse de yüzde 21,2’lik bir artış göstereceği tahmin edildi.

İhracat ve ithalat tarafında ise mevsimsel etkilerden arındırılmış altın dışı dış ticaret rakamlarına göre ihracatta yüzde 1,2’lik, ithalatta ise yüzde 0,2’lik bir azalma öngörüldü.

Ancak, bir önceki yılın aynı dönemine göre altın dışı ihracatta yüzde 2,6’lık bir artış ve toplam ihracatta yüzde 4,8’lik bir artış olacağı ileri sürüldü.

BETAM raporunda genel olarak ekonominin büyüme eğiliminde olumlu bir seyir izlenirken, tüketim ve ithalat tarafındaki belirli göstergelerde dengesizlikler gözlemledi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 3’üncü çeyrekte ekonominin yüzde 5,9 oranında büyüdüğünü açıklamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.