Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye Demir-Çelik Sektöründe Büyüyor! Bu Şirketler Ön Planda

Türkiye demir-çelik sektöründe hızlı bir şekilde büyürken, yatırımcılar Borsa İstanbul'da öne çıkan şirketleri takip ediyor. İşte bu şirketler...
Türkiye Demir-Çelik Sektöründe Büyüyor! Bu Şirketler Ön Planda
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Demir çelik sektörü bu dönemde hem zorluklarla hem de büyüme fırsatlarıyla karşı karşıya. Özellikle teknolojik yeniliklerle hızlı adaptasyonu ön plana çıkıyor. Makroekonomik dalgalanmalar, jeopolitik gerilimler, sektörü önemli ölçüde etkiliyor. Durum böyleyken yatırımcılar sektörün önemli şirketlerini yakından takip ediyor.

Midas’ta yer alan bilgililere göre Türkiye’de demir çelik sektörü pandemi sonrası yatırımlar ile inşaat ve üretim talebindeki hızlı toparlanmayı gerçekleştirdi.

Türkiye sektörde hızlı bir şekilde büyürken, ülke bu alanda baskın bir oyuncu durumuna geldi. Bunun yanında sektör mevcut riskleri barındırmaya devam ederken, bunlardan biri olan yüksek enflasyon ön plana çıkıyor.

Enflasyon, ham madde ve işgücü maliyetlerindeki zamlar şirketin karlılıklarını olumsuz yönde etkileyenler arasında. Durum böyleyken Borsa İstanbul’da işlem gören bazı demir-çelik şirketleri şu şekilde:

Midas Demir Çelik Hisseleri
Kaynak: Midas

Çelik sektörünün köklü şirketlerinden biri olan Ereğli Demir Çelik (EREGL) yılın ilk çeyreğinde satışlarını yüzde 89 artırdı. Ereğli hisseleri analistlerin verdiği hedef fiyatlara göre yüzde 6,2 potansiyeli bulunuyor.

GCM Yatırım Banner

Geçen yılı 40,50 TL’den kapatan EREGL hissesi, bu yıl 50,38 TL’ye tırmandı. EREGL hisseleri bu hafta yüzde 2,95 kazandırarak kapanışı 46,84 TL’den yaptı.

Listede yer alan şirketlerden biri olan Kocaer Demir Çelik’in (KCAER) satışları geçen yıla oranla 17.588 milyon TL’den 15.091 milyon TL’ye düşerek yüzde 14 daraldı.

2022 yılında halka arz olan şirketin hisseleri geçen yılı 29,8 TL’den kapattı. 2024 güçlü bir giriş yaparak 69,15 TL’ye kadar yükseldi. Hisseler bu hafta yüzde 3,65 kaybettirerek kapanışı 58 TL’den yaptı.

ABD borsalarında ise demir çelik sektöründe BHP, RIO, CRH hisseleri ön plana çıkıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.