Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye Altına Hücum Dedi: Ekonomik Tedbirler Kalkıyor mu?

Makro ihtiyati tedbirler kapsamında altın ithalatını düşürme yoluna giden Türkiye için veriler aksi yönde oldu. İsviçre’den yapılan altın ithalatı yeniden yükselişte.
Türkiye Altına Hücum Dedi: Ekonomik Tedbirler Kalkıyor mu?
HABER GİRİŞ

Altın ithalatını kısmak için uygulamaya koyulan kotanın Eylül ayında gevşetilmesiyle önceki hafta yapılan rekor haberlerinin devamı geldi. Devasa boyutlara ulaşan altın ithalatında Türkiye’nin İsviçre’den altın alımlarında yeniden yükseliş kayda geçti.

Aylık bazda yüzde 54,9 artışla son 3 ayın en yüksek seviyesi görülen Ekim 2023 döneminde İsviçre’den altın ithalatı 7,7 tona çıktı.

İsviçre Federal Gümrük İdaresi verilerinde Türkiye öne çıktı. Türkiye’de uygulamaya konan makro ihtiyati tedbirler kapsamında düşen altın ithalatı Ekim’de toparlandı.

Çin Vazgeçerken ABD Talebi Artırdı

Verilerde, altın alımında öne çıkan diğer ülkeler de sıralandı. Buna göre Ekim ayında 151,3 tonluk altın ihracatı yapan İsviçre, 49,4 tonluk kısmı Hindistan için gerçekleştirdi.

Hong Kong, 7,3 tonluk altın alırken, Çin ise yüzde 15 oranında düşüşe giderek 22,8 ton alımda bulundu. Güçlü altın talebinde bulunan ülke ABD oldu. Ekim ayında iki katı altın talebinde bulunan ABD, İsviçre’den 1,2 ton alım yaptı. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.