Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye 4’üncü Çeyrekte Yüzde Kaç Büyüyecek? Ekonomistler Tahmin Etti

TÜİK'in, Türkiye'nin geçen yıl dördüncü çeyrekte ne kadar büyüdüğünü açıklamasına sayılı günler kala AA Finans'ın anketine katılan ekonomistlerin beklentisi belli oldu.
Türkiye 4’üncü Çeyrekte Yüzde Kaç Büyüyecek? Ekonomistler Tahmin Etti
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) geçen yıl Kasım ayında paylaştığı raporda Türkiye’nin üçüncü çeyrekte yüzde 5,9 büyüdüğünü açıklamıştı. 2023’ün dördüncü çeyreğine ilişkin verinin açıklanmasına çok kısa bir süre kala AA Finans’ın büyüme beklentisi belli oldu.

AA Finans’ın gayrisafi yurt içi hasıla (GSYİH) anketine katılan 9 ekonomist Türkiye ekonomisinin geçen yıl son çeyrekte yüzde 3,97 büyüdüğünü tahmin etti. Ankete katılan ekonomistlerin büyüme beklentisi yüzde 3,30 ile yüzde 4,70 arasında yer aldı.

Ekonomistlerin 2023 yılının tamamına ilişkin büyüme beklentilerinin ortalaması yüzde 4,40 olurken, en yüksek beklenti 4,70 en düşük beklenti ise yüzde 3,92 olarak kayda geçti.

Bunun yanında ankete katılan ekonomistlerin yıl sonuna ilişkin büyüme tahminlerinin ortalaması yüzde 3,44 olarak kayda geçti. TÜİK, 2023’ün son çeyreğine ilişkin dönemsel gayrisafi yurt içi hasıla raporunu 29 Şubat’ta saat 10.00’da açıklayacak.

Kaynak: AA

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.